Pilski szpital z certyfikatami za kangurowanie noworodków

Data: 09-08-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

certyfikaty otrzymały odziały ginekologiczno-położniczy i neonatologii za kangurowanie noworodków Szpital Specjalistyczny w Pile otrzymał kolejne wartościowe certyfikaty, tym razem „Szpitala przyjaznego  Kangurom”. Trafiły one do Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Oddziału Neonatologicznego. Certyfikaty to wynik akcji, do której przystąpił szpital pn.: Kampania Rodzice Kangury.

- Niezmiernie się cieszę, że dzięki wysiłkom pracowników oddziałów: ginekologiczno-położniczego oraz neonatologicznego, nasz szpital przystąpił do tej akcji i otrzymał certyfikaty „Szpitala przyjaznego Kangurom”. Gratuluję. To kolejny dowód na to, że oddziały te są przyjazne maluszkom i rodzicom - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Kangurowanie dziecka to nic innego jak bliski kontakt z ciałem matki, czy taty – „skóra do skóry”, czyli bez bariery w postaci ubrań, kocyków i pieluszek. Zwykle maluszek kładziony jest na klatce piersiowej kobiety zaraz po narodzinach, jeszcze na sali porodowej. W kangurowaniu coraz częściej biorą udział także ojcowie.
Takie działanie ma pozytywny wpływ na noworodka, wycisza go, leczy, a przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki bliskości z rodzicem stan dziecka stabilizuje się, utrzymuje się prawidłowa ciepłota ciała, normują się czynności serca i oddechu.

Warto podkreślić, że metoda kangurowania stosowana jest w pilskim szpitalu od wielu lat. Wykorzystywano ją w sprawowaniu opieki nad wcześniakami oraz dziećmi wymagającymi szczególnej opieki. Certyfikaty akcji „Szpital przyjazny Kangurom”, które otrzymały dwa oddziały ma w całym kraju tylko około 35 podmiotów leczniczych.
Zapisz się na newsletter