Pierwszy festyn dla mieszkańców w sołectwie Leżenica-Kolonia

Data: 27-06-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

relacja z festynu z Okazji Dnia Dziecka i Powitania Lata w Leżenicy-Kolonia W sobotę 24 czerwca w sołectwie Leżenica-Kolonia odbył się I Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka i Powitania Lata. Jego organizatorami było Stowarzyszenie Przyjaciół Sołectwa Leżenica-Kolonia oraz sołtys wsi Grzegorz Rosiński z Radą Sołecką.

To był pierwszy taki festyn w historii wsi. Organizatorom zależało, aby był on przede wszystkim świętem dla dzieci, dla których przygotowano mnóstwo atrakcji, między innymi konkursy z nagrodami, pozyskanymi od licznych sponsorów. Nie zabrakło zamku dmuchanego (z Powiatu Pilskiego), waty cukrowej i lodów, a dla wszystkich smacznego poczęstunku.

Urody całemu wydarzeniu dodawały bryczka (fotobryczka) z Wiejskiej zagrody Wiesiołkowo oraz sikawka konna ze Stowarzyszenia Miłośników Sikawki Konnej w Łobżenicy. Dla gości otwarto Wiejską Zagrodę Wiesiołkowo, z kwiatami i zwierzętami.

Podczas Festynu odbył się także turniej strzelecki. Wystartowało w nim blisko 50 osób. Najlepszy wynik uzyskała i wywalczyła puchar Kamila Reczulska, mieszkanka sołectwa Leżenica. Ponadto odbył się rzut podkową do wiadra, w którym główną nagrodą były widły ufundowane przez Sołtysa Grzegorza Rosińskiego, które zdobyła Zenia Fendorf (z Leżenicy).

To było bardzo kolorowe wydarzenie m.in. dzięki mieszkańcom, którzy zaprezentowali się w przepięknych łowickich strojach ludowych, w jakich chodzili ich dziadkowie i pradziadkowie, którzy przybyli tu po wojnie z łowickiej wsi w ramach akcji zasiedlania Ziem Zachodnich. Przybyli tutaj całymi rodzinami i zostali.

- Promujemy pięknie tradycje i kulturę swoich przodków. Jak widać czasami wystarczy cegiełka wsparcia, żeby zorganizować tak udane przedsięwzięcie integrujące mieszkańców – mówił Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który razem z Markiem Kamińskim, radnym z tego okręgu odwiedzili uczestników festynu.

Były występy artystyczne, ludowe przyśpiewki i zabawa taneczna. Uczestnikom festynu towarzyszyli druhowie z OSP Szydłowo i OSP Róża Wielka. Wydarzenie wsparł Powiat Pilski-Starostwo-Powiatowe. (Zdjęcia FB Sołectwo Leżenica-Kolonia.)