Spotkanie w Pile z europosłem Leszkiem Millerem, byłym premierem

Data: 23-06-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

relacja z wizyty Leszka Milera w Pile Na zaproszenie starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego w Pile gościł Leszek Miller, były Premier RP, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego.

Spotkanie odbyło się w 20. rocznicę podpisania Traktatu Akcesyjnego w kwietniu 2003 roku, na mocy którego Polska w 2004 roku przystąpiła do Unii Europejskiej. Wśród trzech osób, które w imieniu Polski ratyfikowały ten dokument, był właśnie ówczesny premier Leszek Miller. W 2003 roku odbyło się również referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania w Starostwie Powiatowym, gdzie omówiono szereg ważnych kwestii dotyczących naszego powiatu. Wśród poruszanych tematów znalazły się między innymi środki, które Powiat Pilski pozyskuje z Unii Europejskiej. Stanowią one ważne źródło inwestycji w ginach powiatu pilskiego wpływające na ich i rozwój.
- Dyskutowaliśmy również o realizowanych projektach, które są możliwe dzięki wsparciu unijnemu oraz o działaniach podejmowanych na rzecz naszych mieszkańców – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Następnie w Centrum Powiatowym ISKRA w Pile odbyło się otwarte spotkanie z mieszkańcami. Sala była wypełniona po brzegi. Poruszono wiele ważnych tematów, m.in. o roli Polski w Unii Europejskiej. Leszek Miller wspominał podpisanie traktatu akcesyjnego, które miało miejsce w Atenach w Grecji, o referendum, w którym udział wzięło 58,85 procent Polaków, a 77,45 procent opowiedziało się za przystąpieniem Polski do UE. Leszek Miller opowiadał o swojej pracy jako europosła i dzielił się swoimi doświadczeniami.

Starosta Eligiusz Komarowski podkreślił rolę środków z funduszy europejskich, które miały ogromny wpływ na rozwój powiatu pilskiego. Poruszono także bieżące tematy, którymi zajmuje się UE, np. znaczenie sztucznej inteligencji i jej wpływ na nasze życie codzienne. Tym bardziej że kilka dni temu Parlament Europejski, jako pierwszy na świecie, wprowadził przepisy regulujące AI. Było to ciekawe forum do dyskusji.

Na zakończenie wizyty Leszek Miler odwiedził entrum Innowacji Technologicznych w Pile, które Powiat Pilski wybudował właśnie przy rekordowym wsparciu unijnych funduszy wielkości blisko 24 mln zł! To nowoczesne miejsce, w którym Powiat Pilski tworzy doskonałe warunki dla młodzieży do nauki i rozwijania swoich umiejętności zawodowych.
-  Dziękuję panu premierowi za miłe słowa i odwiedzenie naszego powiatu. Dziękuję również mieszkańcom, którzy licznie wzięli udział w dyskusji i podzielili się swoimi spostrzeżeniami. Jestem przekonany, że tylko wspólnie możemy tworzyć lepszą przyszłość dla naszego powiatu – podsumowuje starosta.