Ogromne zainteresowanie spotkaniem w ramach „Klubu Pacjenta”

Data: 14-02-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ogromne zainteresowanie spotkaniem w ramach „Klubu Pacjenta” Centrum Powiatowe „ISKRA” w Pile po raz kolejny wypełniło się szczelnie, tym razem z powodu pierwszego w Wielkopolsce „Klubu Pacjenta”. To inicjatywa Fundacji „Z sercem do Pacjenta” American Heart of Poland. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta pilski Eligiusz Komarowski. Na miejscu nie zabrakło ciekawych wykładów na temat zawału – od pierwszych jego objawów, poprzez sam zawał, aż po rehabilitację. Mieszkańcy mieli okazję porozmawiać ze specjalistami oraz skorzystać z bezpłatnych badań.

- Cieszę się, bo to pierwsze inauguracyjne spotkanie „Klubu Pacjenta” w powiecie pilskim, ale już mogę powiedzieć, że kolejny raz będziemy tu w maju. „Kluby Pacjenta” to oprócz krótkich wykładów lekarzy czy specjalistów z różnych dziedzin, to także możliwość indywidualnych rozmów i konsultacji z lekarzami, a także szansa na wykonanie podstawowych badań, jak choćby zmierzenia ciśnienia czy poziomu cukru –
powiedziała Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta” American Heart of Poland.

W czasie wydarzenia można było wysłuchać wykładów specjalistów chociażby z zakresu profilaktyki zawału serca. Bardzo dużo miejsca poświęcono także programowi KOS-zawał, czyli kompleksowej opieki po zawale serca, którą zapewnia Szpital Specjalistyczny w Pile.

- To przede wszystkim program skierowany do każdego z potencjalnych pacjentów, którzy przeszli zawał, ale również do tych, którzy jeszcze nie doświadczyli tego mało pożądanego stanu. Nigdy nie można jednak wykluczyć, że takie przykre zdarzenie nas spotka, więc dobrze jest się na taką ewentualność przygotować. Wiedzy nigdy za wiele, a ta, którą można nabyć podczas „Klubu Pacjenta” jest wręcz bezcenna i być może uratuje komuś w przyszłości życie – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Wśród prelegentów znaleźli się: dr Jacek Konarski, kardiolog, ordynator Centrum Kardiologii z Pracownią Hemodynamiki, mgr Ludmiła Lenczewska, psycholog, Joanna Grochowicka, koordynator programu KOS-zawał oraz Izabela Bednarek, kierownik delegatury w Pile Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Wielkopolski Oddział Wojewódzkiego NFZ reprezentowała z kolei rzeczniczka prasowa Marta Żbikowska-Cieśla.

Z uznaniem o naszej wspólnej inicjatywie wypowiedział się także minister zdrowia Adam Niedzielski, który do przybyłych mieszkańców i organizatorów skierował okolicznościowy list. Wyraził w nim swoją wdzięczność i uznanie, jak również podkreślił, że to wydarzenie niewątpliwie podniesie świadomość pacjentów.