Zmarł Andrzej Tomaszewski, znakomity pilski artysta-malarz

Data: 10-02-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Zmarł Andrzej Tomaszewski, znakomity pilski artysta-malarz 9 lutego, po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 78 lat zmarł Andrzej Tomaszewski, niezwykły artysta malarz i wspaniały człowiek, od blisko 60 lat związany z pilskim środowiskiem. Zajmował się malarstwem sztalugowym.

- Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o śmierci Andrzeja Tomaszewskiego, jednego z największych artystów regionu pilskiego. Andrzej Tomaszewski był osobą niezwykle pracowitą i zaangażowaną w rozwój dorobku kulturalnego w powiecie pilskim i Wielkopolsce. Jego odejście to ogromna strata. Wyrazy współczucia dla najbliższych – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Andrzej Tomaszewski urodził się 8 marca 1945 r. w Żninie na Pałukach. Studia malarskie odbył w latach 1967-1972 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Poznaniu. Studiował malarstwo sztalugowe w pracowni prof. Stanisława Teysseyre’a a malarstwo architektoniczne u profesora Zbigniewa Bednarowicza. Do Piły przeprowadził się po zakończeniu studiów i był związany z naszym miastem do dziś. Od 1974 roku brał udział w konkursach, wystawach zbiorowych, a także wystawiał ekspozycje indywidualne. W 1987 roku został przez Ministerstwo Kultury w Warszawie ustanowiony rzeczoznawcą w specjalności ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie malarstwa.

Zajmował się malarstwem sztalugowym. Obrazy pokazywał na wystawach w Polsce, Niemczech, Francji, Szwecji, Bułgarii, Austrii i na Węgrzech. Wielokrotnie nagradzany w malarskich konkursach. Większość jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech, Stanach Zjednoczonych. W roku 2015 w Biurze Wystaw Artystycznych w Pile miała miejsce jubileuszowa wystawa artysty z okazji 50-lecia pracy twórczej.

W 2015 Andrzej Tomaszewski obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej i uhonorowany został wówczas nagrodą Starosty Pilskiego w dziedzinie kultury "Za  wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz promocję powiatu pilskiego w kraju i za granicą". Cieszył się uznaniem publiczności i krytyki.
W 2016 roku otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w kategorii „twórczość artystyczna”.

Pogrzeb Andrzeja Tomaszewskiego odbędzie się w środę, 15 lutego. O godz. 12.00 odbędzie się msza św.  w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych na osiedlu Górnym w Pile, o godz. 13.00 - ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Komunalnym w Pile.