Zmarł Andrzej Podolak

Data: 04-01-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Zmarł Andrzej Podolak Dziś w nocy dotarła smutna informacja o śmierci Andrzeja Podolaka, wybitnego artysty malarza, który w tym roku obchodziłby jubileusz 55-lecia pracy artystycznej.

- Miałem przyjemność wielokrotnie obcować ze sztuką Pana Andrzeja, jak również z nim osobiście i zawsze były to zachwycające spotkania z człowiekiem pełnym pasji, która nie gasła, mimo upływu lat. To szczególnie imponujące w obecnych czasach, gdy często zabieramy się za coś „na chwilę”, a potem porzucamy. Pan Andrzej Podolak był stały w swoich uczuciach do tego, co robił od pięciu dekad. Takich ludzi w obecnym świecie nie ma już wielu, tym bardziej smuci mnie ta strata - powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Andrzej Podolak to pilski artysta malarz, twórca w dziedzinie malarstwa sztalugowego, architektonicznego, grafiki, grafiki wydawniczej, architektury wnętrz, wystawiennictwa. Pełnił funkcję dyrektora pilskiego BWA w latach 1991-2008. Uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz tytułem honorowym Zarządu Powiatu w Pile Lider Sukcesu.

Studia artystyczne odbył w latach 1963 – 1969 na Wydziale Malarstwa i Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Eksponował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju (m.in.: Kraków, Warszawa, Poznań, Bydgoszcz) oraz za granicą (Paryż, Mediolan, Nowy Jork, Schwerin, Sankt Petersburg, Kijów, Bratysława, Kowno, Katania/Sycylia, Praga, Wilno, Berlin, Imola/Włochy).

Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych: muzeach i galeriach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, w tym zbiorach papieskich w Watykanie. Za pracę twórczą otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in.: 1986 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, 1987 – Nagroda Wojewódzka w Dziedzinie Plastyki, 2011 – Zasłużony dla Kultury Polskiej, 2017 – Medal Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS. Członek Jury krajowych i międzynarodowych konkursów. Wieloletni prezes i wiceprezes ZO ZPAP w Pile. 1988 – 1998.  Organizator międzynarodowych i ogólnopolskich plenerów artystycznych oraz kurator licznych wystaw.

***

Pogrzeb śp. Andrzeja Podolaka odbędzie się 11 stycznia (środa): godz. 11:00 msza w kościele pw. św. Antoniego, ul. Ludowa 20, godz. 12:00 ostatnie pożegnanie - Dom Przedpogrzebowy na Cmentarzu Komunalnym w Pile.