Weekend z kolejką wąskotorową w Białośliwiu

Data: 04-07-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Weekend z kolejką wąskotorową w Białośliwiu W miniony weekend odbył się jubileuszowy X Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych w Białośliwiu, który przyciągnął tłumy mieszkańców.
Program zlotu, który zorganizowało Towarzystwo Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej, był niezwykle bogaty, a samo wydarzenie trwało trzy dni. Już w piątek na stacji kolejki w Białośliwiu odbywały się pierwsze przejazdy techniczne parowozów oraz turystyczne dla mieszkańców na trasie Białośliwie/Kocik Młyn/Pobórka Wielka.

W sobotę odbyła się parada pojazdów szynowych, która tradycyjnie przyciągnęła największe tłumy. Uczestniczyło w niej 9 pojazdów, w tym parowóz Borsig z 1925 roku, najstarszy parowóz wąskotorowy w kraju, który przyjechał do Białośliwia z poznańskiej Malty. Tradycyjnie ogromne wrażenie zrobił parowóz Lowa, stacjonujący na białośliwskiej stacji, który po remoncie po raz pierwszy wyjechał na tory w 2019 r. Wcześniej przez ponad 30 lat stał jako eksponat. Wszystkie pojazdy wąskotorowe (rozstaw szyn 600 mm), w tym malutkie wagoniki, jak zawsze budziły ogromną ciekawość. Nie brakowało także chętnych na przejazdy na trasie kolejki.

Uczestników zlotu odwiedził Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
- Zloty miłośników kolejek wąskotorowych w Białośliwiu to duże wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez powiatu pilskiego. Kolejka jest naszą atrakcją turystyczną i chcemy, aby stała się naszą wizytówką. Niedawno pozyskaliśmy z samorządu Województwa Wielkopolskiego 75 tys. zł na remont taboru oraz dopłaty do przejazdów. Jednym z naszych projektów Partnerstwa dla Rozwoju Krajny, biorącym udział w pilotażowym programie Centrum Wsparcia Doradczego, jest rewitalizacja Wyrzyskiej Kolejki Wąskotorowej w Białośliwiu, na którą także zamierzamy pozyskać dodatkowe środki – mówi starosta.   

Podczas zlotu odbyło się wiele imprez towarzyszących, pikniki rodzinne, występy zespołów muzycznych, dyskoteka pod chmurką oraz prezentacja zabytkowych pojazdów.
Zapisz się na newsletter