Rośnie popularność boksu. Starosta pilski trzecim sędzią w kraju!

Data: 22-02-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Rośnie popularność boksu. Starosta pilski trzecim sędzią w kraju! Powiat Pilski od lat wspiera rozwój kultury fizycznej. Jedną z dyscyplin, która rozwija się m.in. dzięki dotacjom przyznawanym przez Zarząd Powiatu jest boks. Dzięki temu zawodnicy takich klubów jak KS Sporty Walki Piła i WKS Sokół Piła odnoszą duże sukcesy, a popularność boksu wśród najmłodszych rośnie. Cieszy to starostę pilskiego Eligiusza Komarowskiego, który sam sędziuje walki bokserskie, jest jednym z ambasadorów tej dyscypliny w regionie i należy do najlepszych sędziów w kraju. 

Wsparcie dla bokserów, które rocznie wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych, kluby przeznaczają zarówno na szkolenie dzieci i młodzieży, jak i na organizację wydarzeń sportowych. Tylko w ubiegłym roku Powiat Pilski dofinansował dwa turnieje, które odbyły się w pilskich halach. Były to Strefowe Eliminacje do Mistrzostw Polski oraz VIII Turniej im. Tadeusza Pietrzykowskiego. Ponadto Powiat Pilski był partnerem Młodzieżowych Mistrzostw Świata Kobiet i Mężczyzn AIBA, które odbywały się w Kielcach.

Wzrost zainteresowania boksem śród dzieci i młodzieży szczególnie cieszy Eligiusza Komarowskiego, starostę pilskiego, który od 2014 roku jest sędzią klasy międzynarodowej i to wysoko ocenianym. Niedawno, w ogłoszonym za 2021 rok zestawieniu polskich sędziów bokserskich zajął znakomite trzecie miejsce!
- Sędziuję z pasji do tej dyscypliny sportu, którą sam kiedyś uprawiałem. Najważniejsze w sędziowaniu to bycie obiektywnym. Tego oczekują zawodnicy i kibice. Oczywiście, takie zestawienia cieszą i mobilizują do jeszcze bardziej wytężonej pracy – komentuje sukces starosta Eligiusz Komarowski.  

Na swoje osiągnięcie Eligiusz Komarowski zapracował sędziując walki na szczeblu centralnym, m.in. Mistrzostwa Polski. Poza turniejami organizowanymi w Polsce sędziuje również zawody na arenie międzynarodowej. W ostatnich latach dwukrotnie sędziował Mistrzostwa Europy w  Rumunii i Bułgarii. Oceniał w swojej karierze między innymi walki bokserskie medalistów olimpijskich jak i mistrzów świata. Sędziował w Hiszpanii, Rosji, Francji, Niemczech. Na udział w zawodach starosta pilski wykorzystuje swój urlop wypoczynkowy.

W 2020 roku starosta Eligiusz Komarowski sędziował walki na Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych w Sofii, podczas których pilska zawodniczka Julianna Rutkowska z klubu Sporty Walki Piła zdobyła srebrny medal i tytuł Wicemistrzyni Europy.
- Cieszą mnie wszystkie sukcesy zawodników naszych klubów, ale nie ukrywam, że te bokserskie szczególnie są mi bliskie sercu. Kocham ten sport, wiem ile wysiłku i odwagi wymaga. Byłem wtedy niezmiernie dumny z naszej zawodniczki – przyznaje starosta.

Sędziowanie walk, a co za tym idzie kontakty sportowe, jak sam podkreśla, przydają się Staroście Pilskiemu również w pracy zawodowej.
- Dzięki sędziowaniu zawodów rangi Mistrzostw Polski czy Mistrzostw Europy mam kontakt z przedstawicielami np.:  Ministerstwa Sportu i Turystyki. Często jest to doskonała okazja do nieformalnych rozmów m.in. o rozwoju infrastruktury sportowej – podsumowuje starosta Eligiusz Komarowski.  
A już w przyszłym miesiącu przed starostą pilskim kolejne zawody międzynarodowe Mistrzostwa Europy w Chorwacji.
Zapisz się na newsletter