Wspólne obchody Święta Wojska Polskiego na stadionie przy Okrzei

Data: 16-08-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wspólne obchody Święta Wojska Polskiego na stadionie przy Okrzei Tysiące mieszkańców Piły i gmin Powiatu Pilskiego przybyło na Rodzinny Piknik Wojskowy, który 14 sierpnia odbył się na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile. Tradycyjnie przy sprzęcie wojskowym ustawiały się długie kolejki, dzieci wsiadały do rosomaków, amerykańskich hamerów, oblegały wozy patroli saperskich. Ze sceny płynęła patriotyczna muzyka na żywo.

To było niezwykle udana trzecia już edycja tego wydarzenia zorganizowana przez Powiat Pilski we współpracy z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Poznaniu i Wojskową Komendą Uzupełnień w Pile. W tym roku prezentacja sprzętu polskiej armii była nadzwyczaj bogata, bowiem zaprezentowało się aż 14 jednostek, do tego po raz pierwszy w historii na piknik dwoma hamerami przyjechali także żołnierze armii Stanów Zjednoczonych, stacjonujący w Drawsku Pomorskim.

Rodzinny Piknik Wojskowy tradycyjnie rozpoczął się od złożenia życzeń z okazji Święta Wojska Polskiego. Na scenie Starosta Pilski Eligiusz Komarowski powitał mieszkańców i przedstawicieli Wojska Polskiego. Pamiątkowe grawertony z podziękowaniami otrzymali: generał broni Tadeusz Mikutel, I Zastępca Dowódcy Sztabu Generalnego WP, płk Mariusz Woźniak, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu, w imieniu którego podziękowania odebrał ppłk Grzegorz Kopczyk oraz ppłk Adam Nawrocki, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile. Pamiątkowe grawertony otrzymali także dowódcy jednostek uczestniczących w Pikniku.

- Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w organizację tego wspaniałego wydarzenia. Obchody Święta Wojska Polskiego wspólnie z żołnierzami są dla mieszkańców bardzo ważne. Piła ma bogate tradycje wojskowe, które są tu kultywowane i przekazywane kolejnym pokoleniom, a żołnierski mundur zawsze budzi ogromny szacunek – mówił starosta Eligiusz Komarowski.

Ppłk Grzegorz Kopczyk z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu złożył żołnierzom najlepsze życzenia i podziękowania za oddaną służbę i podkreślił patriotyczny wymiar takich wydarzeń jak Rodziny Piknik Wojskowy, dziękując staroście pilskiemu za zaangażowanie w jego organizację.
Za to zaangażowanie ppłk Adam Nawrocki Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile wręczył staroście Eligiuszowi Komarowskiemu odznakę honorową.            
Po oficjalnej części rozpoczął się koncert Orkiestry Wojskowej z Koszalina, a potem musztra paradna w jej wykonaniu.  
___________
Sprzęt wojskowy, który zaprezentowali żołnierze  jak zawsze budził ogromne zainteresowanie. Można go było dotknąć, chwycić broń do ręki, wejść do środka wozów bojowych, czy wojskowych ciężarówek, a żołnierze byli niezwykle otwarci na rozmowę i chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć.  

Na pikniku można było zobaczyć m.in. dwa transportery opancerzone ROSOMAK, które przyjechały z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, armatę przeciwlotniczą i przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD z 4 Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, najnowocześniejszy sprzęt saperski z 21 Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach oraz 16 batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie (w tym dwa roboty służące do rozminowywania bomb). Wrażenie robił także bezzałogowy system powietrzny Orbiter-2, z którym przyjechali żołnierze z Mirosławca.

Nie zabrakło wojskowych węzłów łączności, radiostacji, żołnierskich sanitarek czy wioskowej kuchni polowej z 100 Batalionu Łączności oraz 104 Batalionu Logistycznego w Wałczu. Natomiast  1 Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu zaprezentowała sprzęt płetwonurków wojskowych oraz torpedę ”głuptak”. Święto stanowiło doskonałą promocję obronności kraju. Do wstępowania w swoje szeregi zachęcała między innymi 12 Wielkopolska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, którą reprezentował 122 Batalion Lekkiej Piechoty w Dolaszewie. Sprzętu wojskowego było naprawdę sporo, a do tego karabiny, pistolety, granatniki i kilkudziesięciu  żołnierzy w polowych mundurach

W wydarzeniu uczestniczyła także Żandarmeria Wojskowa, a także Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pile i Komenda Powiatowa Policji. Swoje stanowiska urządzili także członkowie Stowarzyszenia Misji Pokojowych ONZ Koła 24 w Pile, Zarządu Oddziału Pilskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile.    .
________________
Wiele wydarzeń podczas Rodzinnego Pikniku Wojskowego „Droga do Niepodległości” odbyło się dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Niepodległa”. Budowały one patriotyczną atmosferę z ramach obchodów 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej „Rajtar”  - zaprezentowało dawną broń, sprzęt i umundurowanie Wojska Polskiego, a Formacja Dźwierszno O.M.M.P. zbudowała Nadwiślański Obóz z przejazdami bryczką z końmi.    
Patriotyczny wymiar wydarzenia podkreślały także koncerty na scenie z repertuarem pięknych polskich piosenek. Z koncertem pt. „Po ten Kwiat Czerwony” wystąpili podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury Iskra w Pile, wspaniale zaprezentował się także zespół FORTECA Walka Trwa, czy zespól Grandioso z solistami: Joanną Horodko i Adamem Michalakiem.
________________
Rodzinny Piknik Wojskowy to była również dobra zabawa. Dzieci przez cały dzień mogły korzystać z dmuchanych zamków za darmo, uczestnicy pikniku mogli posilić się wojskową grochówką, a wieczorem na scenie zagrał popularny zespół Żuki. Dla wytrwałych była jeszcze dyskoteka pod chmurką.
 
W organizację Rodzinnego Pikniku Wojskowego 14 sierpnia na Stadionie Powiatowym w Pile zaangażowały i zaprezentowały się następujące jednostki:   
1. Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu
2. Wojskowe Komendy Uzupełnień z Wielkopolski
3. Żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych
4. 1 Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu 
5. 12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie
6. 21 Centralny Poligon Lotniczy w Nadarzycach
7. 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu
8. Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu
9. 4 Pułk Przeciwlotniczy w Czerwieńsku
10. 100 Batalion Łączności w Wałczu
11. 104 Batalion Logistyczny w Wałczu 
12. 12 Wielkopolska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej w Poznaniu
13. 16 Batalion Remontu Lotnisk Jarocin
14. Orkiestra Wojskowa w Koszalinie.

Partnerem wydarzenia był Exalo Drilling S.A.
Zapisz się na newsletter