Powiat Pilski wyróżniony za działania na rzecz promocji zdrowia

Data: 08-09-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat Pilski wyróżniony za działania na rzecz promocji zdrowia
Powiat Pilski otrzymał certyfikat „Samorząd Promujący Zdrowie” na rok 2020 przyznany w I edycji ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Quality Institute - Instytut Zarządzania i Rozwoju Jakości. Podczas finałowej gali certyfikat odebrał Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.
- To ogromne wyróżnienie, a jednocześnie wynik naszych wynik naszej konsekwentnych działań na rzecz poprawy zdrowia mieszkańców i dostępu do nowoczesnych usług medycznych. Składają się na to duże inwestycje poczynione w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, inwestycje w sport i rekreację oraz akcje profilaktyczne i promujące zdrowy styl życia - mówi wicestarosta Arkadiusz Kubich.
 
Działania, za które Powiat Pilski został wyróżniony:
1. Zorganizowanie bicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi jednego dnia 14 lutego 2017 r.
Powiat Pilski zbiórkę zorganizował w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile. Krew można było oddać wtedy w kilku miejscach w Pile. W ciągu jednego dnia pobrano 229,4 litrów krwi, rekord został pobity. Krew tego dnia oddały 524 osoby, najwięcej w MDK „Iskra” w Pile – 266 osób.
 
2. Utworzenie Pracowni Elektrofizjologii w 2018 r. za 2,3 mln zł na Oddziale Kardiologicznym zz Pracownią Hemodynamiki w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.
Wykonywane są tu bezpłatne zabiegi ablacji, likwidujące zaburzenia rytmu serca. Chorzy nie muszą już jeździć do ośrodków oddalonych ponad 100 km. W 2018 r. wykonano 52 zabiegi, a 2019 roku już 70. Na utworzenie Pracowni Powiat zdobył dofinansowanie z budżetu państwa ok 1,9 mln zł.
 
3. Modernizacja Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej oraz Neurologii z oddziałem leczenia Udarów Mózgu w Szpitalu Specjalistycznym w Pile w 2018 r.
Dzięki pozyskanemu przez Powiat Pilski dofinansowaniu z rezerwy budżetu państwa w wysokości ponad 1,7 mln zł, do szpitala trafił nowy sprzęt wartości blisko 2 mln zł. Na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej m.in: 8 respiratorów, aparat USG, aparat do leczenia nerkozastępczego, Na oddział neurologii: specjalistyczne łóżka z materacami przeciwodleżynowymi.
 
4. Rodzinny Piknik Zdrowia na PUSS w Pile, który odbył się 1 września 2019 r.
Powiat Pilski został partnerem Pikniku Zdrowia, zorganizowanego przez Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem PiersiEuropa Donna w Pile i na jego organizację przekazał 10 tys. zł. Na hali sportowej PUSS w Pile usytuowano stoiska, gdzie mieszkańcy korzystali z konsultacji medycznych. W wydarzeniu wzięło udział ok. 5 tys. osób, a z badań skorzystało 1500 osób.
 
5. Realizacja programu profilaktyki chorób nowotworowych ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego wartości 2 mln zł.
Z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów sutka, jelita grubego oraz płuc i oskrzeli skorzystało 2600 osób, 30 tysięcy mieszkańców wzięło udział w badaniach ankietowych na temat stanu zdrowia, ponad 40 tysięcy osób uczestniczyło w działaniach w zakresie promocji zdrowia, w tym ponad 2 tysiące uczniów.
 
Kolejne działania prozdrowotne i promocji zdrowego stylu życia, które zgłosił Powiat Pilski:
6. Dofinansowanie zakupu nowoczesnego sprzętu dla Szpitala Specjalistycznegow Pile, karetek, modernizacji oddziałów.
7. Termomodernizacja budynku byłej Przychodni Specjalistycznej w Pile w 2017 r. przy Wojska Polskiego 49b za 1 mln 967 tys. zł.
8. Budowa sali gimnastycznej, boisk i placów rehabilitacyjnych dla Specjalnego Osrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile za prawie 7,3mln zł.
9. Budowa hali sportowej przy Pola w Pile wartości ponad 15 mln zł.
10. Do tego: mobilne zbiórki krwi, akcje samobadania piersi, olimpiady ekologiczne, dotacje dla stowarzyszeń z zakresu zakresie kultury fizycznej i turystyki (w latach 2016-2019 - 2,3 mln zł), cykl Biegaj z nami, w tym Bieg Niepodległości.
 
Zapisz się na newsletter