Kamień węgielny pod budowę nowej siedziby KPP w Pile

Data: 12-08-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Kamień węgielny pod budowę nowej siedziby KPP w Pile 12 sierpnia odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i podpisania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji przy ul. Bydgoskiej 115 w Pile. Uczestniczyli w niej m. in. pilscy parlamenatrzyści Grzegorz Piechowiak i Marcin Porzucek, komedant wojewódzki policji w Poznaniu nadinsp. Piotr Mąka oraz starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Nowoczesny obiekt, na który pilscy funkcjonariusze czekają od wielu lat ma powstać do 30 września  2021 r. Budowa finansowana jest ze środków budżetu Państwa w ramach realizacji programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa na lata 2017-2020. Wartość inwestycji to 69 mln zł.

Nowa siedziba komendy powstaje na działce stanowiącej własność Skarbu Państwa, którą jako Powiat Pilski przekazaliśmy w trwały zarząd Policji. Z kolei w 2018 roku na mocy porozumienia z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu przekazaliśmy 66 500 zł na dofinansowanie projektu budowy nowej siedziby KPP w Pile.

- Dołożyliśmy więc skromną cegiełkę do tej inwestycji, tym samym każdy mieszkaniec powiatu, mając swój udział w tworzeniu budżetu. Dzisiejsza uroczystość pokazała, że jest to dobry czas dla pilskich służb mundurowych, nie tylko dla funkcjonariuszy komendy, ale również Szkoły Policji w Pile, gdzie w ubiegłym roku oddano do użytku nowoczesny 5-kondygnacyjny internat za około 30 mln zł. Nie zapominajmy również o strażakach, którzy z policjantami na co dzień współpracują, i siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Pile, przy ul. Moniuszki, która również jest rozbudowywana. Dzisiaj realizowane jest to, czego nie można było zrealizować przez wiele lat. Wielu polityków mówiło, obiecywało, natomiast nie było tych najważniejszych działań - mówi starosta pilski, Eligiusz Komarowski.

Starosta wyraził również wielkie słowa uznania dla ambasadorów tych inwestycji, pilskich parlamentarzystów na czele z Grzegorzem Piechowiakiem, przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Policji.

****
Nowa siedziba komendy będzie składać się z 3-kondygnacyjnego budynku administracyjno-biurowego o powierzchni ponad 6 tys. m2 oraz dwóch mniejszych: magazynowego oraz  budynku dla przewodników psów służbowych i ich podopiecznych. Do dyspozycji funkcjonariuszy będzie zaplecze sportowe, pomieszczenie warsztatowe, magazyny związane z obsługą pojazdów oraz magazyn dowodów rzeczowych. Dodatkowo zaplanowano budowę wiaty dla samochodów służbowych, parkingi dla pracowników i funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz interesantów.