Wybierz się na spływ kajakowy. Polecamy rzeki Powiatu Pilskiego

Data: 17-07-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wybierz się na spływ kajakowy. Polecamy rzeki Powiatu Pilskiego Polecamy walory przyrodnicze i jednocześnie atrakcje turystyczne powiatu pilskiego. Tym razem zachęcamy do aktywnego wypoczynku szlakiem pięknych rzek.

Warto na przykład wybrać się na spływ kajakowy. Powiat  Pilski wspiera tego typu wydarzenia.
Niedawno wsparł spływ kajakowy rzeką Rurzycą, zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska. Podobnie z dotacji powiatu na spływy kajakowe Rurzycą regularnie korzystało Nadnoteckie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe Sprawni Razem. W ubiegłym roku z kolei Powiat Pilski wsparł organizację spływu kajakowego przez Towarzystwo Miłośników Łobżenicy. Szlak spływu wiódł urokliwą rzeką Łobżonką.

Niezwykle popularnym szlakiem spływów kajakowych jest rzeka Rurzyca (tzw. szlak im. Jana Pawła II)
Liczy on ok 25 km. Łączy doliny pięciu jezior. Nazywany jest  szlakiem im.  Jana Pawła II, bo był jego ulubionym miejscem wypraw kajakowych. W 1978 r. Karol Wojtyła płynął Rurzycą trzy miesiące przed wyborem na papieża. Dla upamiętnienia tego wydarzenia nad jeziorem Krępsko Średnie, na leśnej polanie postawiono obelisk i zawieszono na drzewie krzyż z charakterystycznymi wiosłami. Warto się tu zatrzymać.  
Spływ można zacząć od starej stanicy harcerskiej we Wrzosach, trasa do Krępska liczy ok. 14 km. Nie jest forsowna, dobra także dla poczatkujących kajakarzy. Za to posiada niezwykłe walory przyrodnicze, wiedzie wśród lasów z dala od miejscowości.  

Pozostałe popularne szlaki kajakowe w powiecie pilskim:  

Rzeką Noteć - odcinek Ujście – Osiek nad Notecią. Można zacząć spływ na Bindudze Kei w Ujściu i płynąć w górę rzeki przez Dolinę Noteci np. do Osieka nad Notecią, a komu sił starczy - znacznie dalej. Szlak ten to część Wielkiej Pętli Wielkopolski.

Rzeką Gwda z jeziora Studnica do Ujścia – warto wybrać się choćby z Piły do Ujścia, mijając liczne rozlewiska Gwdy.
Gwda jest atrakcyjnym szlakiem kajakowym. Zaczyna się nad j. Studnica w okolicach Drężna i z tego miejsca można rozpocząć spływ kajakowy Gwdą. Na początku rzeka przebiega przez kilka dużych jezior w okolicach Szczecinka. Szlak biegnie przez malowniczy krajobrazowo i atrakcyjny historycznie teren. Niewątpliwą atrakcją jest niemiecka linia obronna tzw. Wału Pomorskiego, która przebiega wzdłuż rzeki. Kolejny odcinek wiedzie wśród łąk i lasów przez Lędyczek, Jastrowie, Piłę i dopływa do Ujścia.

Warto pamiętać także o mniejszych rzekach, niezwykle malowniczych, takich wspomniana Łobżonka, która płynie przez gminę Łobżenica i Wyrzysk i wpada do Noteci w pobliżu Osieka nad Notecią.  

Z Piły blisko jest również do Dobrzycy w gminie Szydłowo, gdzie przy brzegu Gwdy znajduje się baza kajakowa, tu w bezpośrednim sąsiedztwie swoje ujścia mają rzeki Piława, Rurzyca, Głomia, Dobrzyca i Płytnica. Stąd również można ruszyć na wodną eskapadę.  

Zdjecia: Robert  Judycki, FB Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska (Rurzyca, zdj. główne) i Towarzystwa Miłośników Łobżenicy (Łobżonka).
Zapisz się na newsletter