Kapitan Spychała patronem Koła

Data: 14-03-2013    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Kapitan Spychała patronem Koła

Podczas wtorkowego spotkania w pilskim Starostwie członkowie Zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło nr 9 w Pile – Jan Ryszard Garbarczyk, Wojciech Kicman i Marian Praczyk podzielili się kolejną porcją wiadomości związanych z przygotowaniami do jubileuszowych obchodów wybuchu zrywu. Wiadomo już, że od grudnia Koło będzie miało nie tylko swój sztandar, ale również patrona – kapitana Teofila Spychałę, przywódcę sił powstańczych na terenie ówczesnego powiatu wyrzyskiego.Uroczystości związane z 95. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędą się w ostatnim tygodniu grudnia. Akty nadania imienia i sztandaru nastąpią w trakcie specjalnej akademii, którą poprzedzi tradycyjne spotkanie przy obelisku poświęconym pamięci powstańców. Dzień wcześniej w intencji poległych oraz ich rodzin zostanie odprawiona msza święta.

Wojciech Kicman i Roman Chwaliszewski, uznani historycy i regionaliści, przygotowują trzy okolicznościowe publikacje: „Powstanie Wielkopolskie na terenie powiatu pilskiego”, „Powstańcy wielkopolscy mieszkańcami Piły” oraz „Biografia kapitana Teofila Spychały”. Nad atrakcjami innego rodzaju pracują Jan Balcerzak i Andrzej Sadkowski, którzy zamierzają zorganizować serię rajdów turystycznych „Szlakami Powstania Wielkopolskiego w powiecie pilskim”. Na pierwszy etap w okolicach Piły poczekamy do września obecnego roku, a kolejne zostaną przeprowadzone w dwunastomiesięcznych odstępach, w pobliżu Wyrzyska, Wysokiej, Białośliwia, Łobżenicy i jeszcze raz w sąsiedztwie Piły. Ostatni rajd odbędzie się tuż przed setną rocznicą wybuchu Powstania.


***


Kapitan Teofil Spychała (1895-1968) – urodził się w Liszkowie, a pochowany został w Fanianowie. Aktywny uczestnik walk podczas I wojny światowej. W trakcie Powstania Wielkopolskiego gromadził ochotników zamieszkałych na terenie gminy Łobżenica. Po przybyciu do Wyrzyska, powierzono mu dowództwo nad oddziałami, które wyruszyły do boju o Wysoką. Następnie wraz z oddziałem wyrzyskim, na rozkaz Dowództwa Naczelnego Powstania i żądanie Naczelnej Rady Ludowej, kontynuował działania za Notecią. Dowodził grupą wyrzyską między innymi podczas zaciętych walk o Szubin. II wojnę światową spędził w obozie jenieckim . Po wyzwoleniu powrócił w rodzinne strony, później przeprowadził się do województwa olsztyńskiego. Zajmował się tam wynalazczością maszyn przydatnych w pracy rolniczej i z tego tytułu uzyskał kilka patentów. Jego namiętnością było tworzenie poezji.