2 mln z Powiatu na Chemioterapię, a Marszałek stawia warunki

Data: 01-07-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

2 mln z Powiatu na Chemioterapię, a Marszałek stawia warunki Powiat Pilski przekazał ponad 2 mln zł na modernizację Oddziału Chemioterapii w Szpitalu  Specjalistycznym w Pile. Umowę podpisali Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, w imieniu szpitala Wojciech Szafrański, dyrektor lecznicy.

Dokładana kwota dotacji to 2 074 600zł, a całkowita wartość realizacji zamówienia szacowana jest na 4 008 000 zł brutto.
Pozostała kwota 2 mln złotych może zostać sfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w dniu 29.06.2020 r. na wniosek Klubu Radnych PiS przegłosowali zmianę nazwy oddziału z Onkologii na Chemioterapię, co umożliwi przekazanie 2 mln na ten cel), jednak Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak postawił warunek.
- Oświadczył, że pieniądze zostaną przekazane szpitalowi, dopiero po podpisaniu przez Zarząd Powiatu aneksu do porozumienia sprzed lat w formie zaproponowanej przez Pana Marszałka i Prezydenta Piły ( choć ten ostatni nie przekazał złotówki na Chemioterapię). Aneks ten jednak w niektórych zapisach zawiera sformułowania, które zdaniem służb prawnych są niezgodne z przepisami prawa mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. - Dzisiaj wysłaliśmy do Marszałka jeszcze jedno pismo, w którym po raz kolejny wraz z uzasadnieniem prawnym i orzecznictwem Sądu Najwyższego przedstawiamy nasze argumenty, będące swoistym kompromisem. Liczmy na zmianę stanowiska naszego partnera - dodaje starosta.

Jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie odnośnie aneksu do umowy dotyczącej przekazania 2 mln złotych od samorządu wojewódzkiego, jak zapewnia starosta Eligiusz Komarowski, modernizacja oddziału i tak zostanie zrealizowana.
- Nie możemy podpisać aneksu, który zawiera niezgodne z prawem zapisy, a z drugiej strony chorzy na nowotwory nie mogą czekać- tłumaczy.

Brakującą kwotę 2 mln złotych Powiat Pilski przekaże albo ze środków rządowych z tzw. Funduszu Inwestycji Samorządowych (Powiat Pilski otrzymał prawie 4,2 mln zł w ramach tarczy dla samorządów), albo ze środków własnych Szpitala Specjalistycznego w Pile i budżetu powiatu pilskiego.

Dyrektor Szpitala Wojciech Szafrański zapewnił, że dąży do tego, by szpital pełnił specjalistyczne usługi onkologiczne oraz zapewnił pełen pakiet usług pacjentom. Głównym zadaniem jest ratowanie zdrowia i życia pacjentów i realizacja obowiązkowych świadczeń.

Do przetargu na modernizację Oddziału Chemioterapii przystąpiło 5 firm w tym dwie z miasta Piły. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma NOVA TERM Sp. z o.o. z Piły. A to oznacza, że środki przeznaczone na realizację tego projektu po rozstrzygnięciu przetargu mogą zostać u nas w regionie.

Dyrektor Szpitala Wojciech Szafrański przekazał też dobrą informację dla mieszkańców dotyczącą wyposażenia laboratorium Szpitala Specjalistycznego w Pile, które już za kilka dni otrzyma sprzęt umożliwiający wykonywanie badań u pacjentów podejrzanych o zakażenie CODIV-19. Laboratorium rozpocznie swoją działalność po kilku dniach od uruchomienia sprzętu.

Wojciech Szafrański odniósł się także do rzekomo niepokojących informacji o brakach kadrowych na SOR-re w pilskim Szpitalu.
- Zapewniam, że pacjenci przyjmowani są według kryteriów stopnia zagrożenia życia, a poziom zatrudnienia i ewentualne braki kadrowe nie są zjawiskiem odosobnionym na tle innych SOR-ów.

Dyrektor, jako partner inwestycji - modernizacji Oddziału Chemioterapii - wyraził również niezrozumienie dla zaporowych warunków forsowanych przez marszałka. Pilski szpital obsługuje blisko 500 tysięcy pacjentów rocznie, nie tylko z powiatu pilskiego, ale całej północnej Wielkopolski.
Zapisz się na newsletter