Z myślą o bohaterach

Data: 10-09-2012    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Z myślą o bohaterach

Na jednym z budynków przy ul. Tucholskiej w Pile pojawiła się w sobotę tablica pamiątkowa. Wyjątkowa, ponieważ poświęcona Franciszkowi Tobole oraz jego synowi, Bogdanowi – bohaterom nie tylko Ziemi Pilskiej. Uroczystość zorganizowała rodzina oraz pilskie Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

W spotkaniu nie zabrakło władz Powiatu, byłych i obecnych władz Miasta oraz licznej grupy osób, którym obaj bohaterowie są bliscy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Franciszek Toboła uczestniczył w Powstaniach: Wielkopolskim i Śląskim, był więźniem hitlerowskich obozów koncentracyjnych, a także jako pierwszy po wojnie sprawował urząd Prezydenta Piły. Bogdan Toboła, Honorowy Obywatel Miasta, był żołnierzem Armii Krajowej, zaś w okresie powojennym pracował jako nauczyciel i projektant wielu budynków w Pile. Dobrze, że pamięć o nich wciąż jest żywa.