Rusza remont budynku dawnego kina Iskra w Pile

Data: 15-07-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Rusza remont budynku dawnego kina Iskra w Pile Już w najbliższą środę budynek dawnego kina Iskra w Pile przy ul. Kilińskiego zamieni się w plac budowy. Powiat Pilski podpisał już umowę z wykonawcą na modernizację tego niezwykłego obiektu, który pilanie przed laty tak chętnie odwiedzali. Budynek po remoncie stanie się znowu centrum kulturalno-rekreacyjnym, a w dawnej sali widowiskowej ponownie będzie funkcjonowało kino.

- To mieszkańcy dali nam sygnał, że potrzebują takich miejsc, w których chcą się spotykać, integrować, realizować swoje pasje. Przykładem jest stadion przy ulicy Okrzei, który po latach przywróciliśmy do życia, a teraz przechodzi już gruntowny remont. Podobnie będzie z budynkiem przy ulicy Kilińskiego, w którym w 2017 r. uruchomiliśmy siedzibę dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ale potrzeby społeczne są większe. Wyszliśmy więc im naprzeciw i postanowiliśmy wyremontować cały budynek. Zresztą to dla wielu pilan sentymentalne miejsce, poza tym to jeden z najstarszych budynków w Pile, których w mieście zostało już niewiele. Warto więc przywrócić mu dawny blask i udostępnić dla szerokiego grona mieszkańców - mówi  Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Środki unijne na remont
Powiat Pilski decyzję o remoncie podjął jeszcze w ubiegłym roku i złożył wniosek o dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu WRPO na lata 2014-2020. Projekt nosił nazwę „NOWOCZESNE CENTRA SPOŁECZNO - REKREACYJNE POWIATU PILSKIEGO - przebudowa oraz adaptacja obiektów i przestrzeni publicznej w Pile”. W projekcie ujęto dwie inwestycje: modernizację stadionu przy ul. Okrzei oraz dawnego budynku kina Iskra. Całkowita wartość projektu to blisko 8,5 mln zł. 
- Zależało nam, by pozyskać jak najwięcej środków z zewnątrz. I okazało się, że nasz wniosek był drugim najwyżej ocenionym w całej Wielkopolsce. Wyprzedził nas tylko wniosek o rewitalizację Starego Rynku w Poznaniu. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości aż 7 mln zł – podkreśla starosta.
 
Kino jak za dawnych lat…
Budynek powstał w latach 20. minionego wielu przed wojną mieściła się tu szkoła katolicka, po wojnie został odbudowany i powstała tu dzisiejsza „budowlanka”, która zajmuje prawe skrzydło budynku. W lewej natomiast urządzono centrum kulturalne razem z kinem „Iskra”. Swoją siedzibę znalazł też Wojewódzki Dom Kultury, potem Młodzieżowy Dom Kultury. Miejsce to tętniło życiem. Po remoncie będzie podobnie.
Powstanie tu Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno- Naukowej „ISKRA”, z którego mieszkańcy będą mogli jak dawniej korzystać i to za darmo, również z kina, które będzie funkcjonowało w odnowionej sali widowiskowej łącznie ze sceną. Nie będzie to kino komercyjne, bardziej niszowe, w którym wyświetlane będą, zarówno stare dobre filmy, jak i te współczesne.
Tu organizowane będą koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania z ciekawymi ludźmi. Zespoły muzyczne będą mogły odbywać próby, bo miejsce będzie miało profesjonalne nagłośnienie i akustykę.

Zakres prac
Na parterze powstanie świetlica, odnowiony zostanie hol, schody z balustradami. Wymienione zostaną drewniane drzwi wejściowe i szklane wewnętrzne. Budynek przejdzie też gruntowny remont wraz z wymianą dachu, elewacji i wszystkich instalacji. Będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Przywrócony mu zostanie również dawny wygląd, przede wszystkim w sali kinowej odtworzone zostaną okna, które dzisiaj są zamurowane. Budynek będzie od strony ulicy podświetlony.
- Zależało nam na tym, by po remoncie przypominał budynek sprzed lat. Był nowoczesny, funkcjonalny, a zarazem posiadał elementy zdobnicze, które dzisiaj znamy jedynie z dokumentacji fotograficznej – tłumaczy Marcin Górzny, szef Pracowni Projektowej Filar w Pile, w której powstał projekt architektoniczny.
Przetarg na prace modernizacyjne wygrało konsorcjum firm CJMS Sp. z o. o. z Piły – lider oraz Przedsiębiorstwo Usług Specjalistycznych „Spadochroniarz” Waldemar Piotrowski z Piły – partner.  
- Zrobimy wszystko, by spełnić oczekiwania inwestora i projektanta. Mamy ponad  dwudziestoletnie doświadczenie na rynku. Jedną z naszych inwestycji w Pile było na przykład Centrum Strzeleckie Tarcza. Jestem pewien, że podołamy temu zadaniu – zapewnia Marcin Sikorski, przedstawiciel konsorcjum.

Miejsce dla każdego
Wartość remontu budynku dawnego kina Iskra to niespeła 5 mln zł. Prace zakończą się najpóźniej 30 października 2020 r.
- To będzie wspaniałe miejsce spotkań dla całych rodzin, dla młodzieży i seniorów, jakiego w Pile brakuje. Sam przychodziłem tu do kina i podobnie jak wielu mieszkańców wspominam je z ogromnym sentymentem. Dziękuję radnym powiatu, którzy wspierali nas w działaniach, by ten budynek przywrócić do życia podsumowuje  Przemysław Pochylski, członek Zarządu Powiatu w Pile.
Zapisz się na newsletter