[WIDEO] Powiat Pilski zdobyÅ‚ przeszÅ‚o milion na innowacyjne dziaÅ‚ania na rzecz przedsiÄ™biorców

Data: 12-05-2019    Drukuj     UdostÄ™pnij     UdostÄ™pnij

I miejsce w województwie dla Powiatu Pilskiego w konkursie, ogÅ‚oszonym przez UrzÄ…d MarszaÅ‚kowski Województwa Wielkopolskiego, może oznaczać tylko jedno – kolejne unijne pieniÄ…dze trafiÄ… wprost do mieszkaÅ„ców powiatu.  Ponad 1 milion zÅ‚otych (z czego 750 000,00 zÅ‚otych pochodzÄ…cych z WRPO na lata 2014-2020) Powiat Pilski przeznaczy na realizacjÄ™ projektu zwiÄ…zanego z promocjÄ… gospodarczÄ… regionu.

Był to pierwszy konkurs ogłoszony na promocję gospodarczą dla samorządów, tym bardziej cieszymy się, że nasz projekt uzyskał tak wysoką ocenę – mówi Eligiusz Komarowski Starosta Pilski.

W ramach projektu zostanie wdrożony i zrealizowany kompleksowy system rozwoju gospodarczego Powiatu. Szereg zintegrowanych działań ma zwiększyć rozpoznawalności Powiatu Pilskiego jako miejsca atrakcyjnego i przyjaznego dla inwestorów i rozwoju biznesu.

Realizacja projektu rozpocznie się już we wrześniu 2019 roku. Zaplanowano m. in. branche biznesowe połączone ze szkoleniami dla przedsiębiorców. Spotkania w tej formie będą świetną okazją do zdobycia i rozwinięcia kontaktów biznesowych, a także do skorzystania ze wskazówek osób prowadzących spotkania na temat tego, jak wprowadzić swoje, często rodzime produkty czy usługi na rynki zagraniczne.

- Środowiska biznesowe skupione wokół różnych branż będą mogły bez zobowiązań się spotkać, wypowiedzieć i zaproponować ciekawe rozwiązania. Liczymy, że te inicjatywy przyciągną ludzi, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem będą skłonni dzielić się z innymi – kontynuuje Starosta.

Warto podkreÅ›lić, że projektu, który bÄ™dzie realizowaÅ‚ powiat swoim  zasiÄ™giem dotknie przeszÅ‚o 6 000 przedsiÄ™biorców, bowiem tylu dziaÅ‚aÅ‚a na terenie regionu w branżach zaliczanych do tzw. inteligentnych specjalizacji wielkopolski. Z tej puli blisko 60 skorzysta z oferowanych dziaÅ‚aÅ„. Starostwo w projekcie, który zajÄ…Å‚ I miejsce zaÅ‚ożyÅ‚o, iż zakwalifikowani do udziaÅ‚u w przedsiÄ™wziÄ™ciu przedsiÄ™biorcy wezmÄ… udziaÅ‚ w branżowych targach w Stanach Zjednoczonych oraz Niemczech, a Powiat Pilski sfinansuje wszystkie koszty zwiÄ…zane z wyjazdem na targi i utworzeniem stoisk wystawienniczych.

Dzieje siÄ™ tak gdyż, system zarzÄ…dzania promocja gospodarczÄ… i inwestycyjnÄ… realizowany w ramach projektu ma charakter kompleksowy. Zaraz po szkoleniach dla przedsiÄ™biorców odbÄ™dÄ… siÄ™ także warsztaty skierowane wprost do pracowników gmin należących do powiatu pilskiego.  ObejmÄ… one tematykÄ™ z zakresu pozyskiwania inwestorów gospodarczych i przygotowywania ofert inwestycyjnych. Ukoronowaniem powyższych dziaÅ‚aÅ„ bÄ™dzie utworzenie platformy inwestycyjnej. Na niej przedsiÄ™biorcy, ale i gminy bÄ™dÄ… mogli zamieszczać i na bieżąco aktualizować swoje oferty inwestycyjne. Powstanie też szereg materiałów promocyjnych, wydanych w różnych jÄ™zykach, które wpÅ‚ynÄ… na rozpoznawalność marki powiatu pilskiego jako regionu gospodarczo atrakcyjnego.

Jak zapowiedział na konferencji starosta Eligiusz Komarowski: Projekt jest elementem szerszej wizji rozwoju naszego regionu. Jesteśmy przekonani, że dzięki tym działaniom gminy z terenu powiatu pilskiego pozyskają inwestorów zagranicznych, a przedsiębiorcy partnerów biznesowych. Wszystko to w perspektywie długookresowej przełoży się na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej naszego obszaru.

Projekt potrwa blisko 3 lata i jak mówi Starosta nie jest ostatnim słowem powiatu w tym zakresie. Rekrutacja przedsiębiorców do projektu ruszy już we wrześniu.
Projekt jest realizowany w partnerstwie z Fundacją na Rzecz Wsparcia Innowacji w JST. Zadania Fundacji obejmują współpracę z Powiatem Pilskim przy organizacji targów oraz przygotowanie materiałów promocyjno – informacyjnych zaplanowanych w projekcie.

Zobacz wideo z konferencji:

Zapisz siÄ™ na newsletter