Goście z Kołobrzegu oddali hołd pilskim bohaterom Straży Granicznej II RP

Data: 23-03-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Goście z Kołobrzegu oddali hołd pilskim bohaterom Straży Granicznej II RP Z okazji rocznicy powołania Straży Granicznej II Rzeczypospolitej w powiecie pilskim gościli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Polskich Formacji Granicznych z Kołobrzegu ze starostą kołobrzeskim Tomaszem Tamborskim.
Gościom towarzyszył Przemysław Pochylski, członek Zarządu Powiatu w Pile.
Grupa rekonstrukcyjna najpierw odwiedziła Muzeum Okręgowe w Pile, gdzie historyk Marek Fijałkowski przedstawił multimedialną historię bohaterów Straży Granicznej sprzed II wojny światowej w powiecie pilskim, m.in. w gminach Kaczory i Ujście.  
Uroczystości rocznicowe odbyły się pod obeliskiem kaprala Piotra Konieczki w Jeziorkach, który zginął 1 września 1939 roku, samotnie broniąc posterunku  w Jeziorkach odpierając atak niemieckich dywersantów. Uchodzi on za pierwszego bohatera II wojny światowej w Wielkopolsce.
Pod obeliskiem odczytano również Apel Pamięci dla znanych i nieznanych polskich żołnierzy i funkcjonariuszy -  poległych w obronie Ojczyzny na całym świecie.  
Na koniec złożono kwiaty na grobie kpr. Konieczki  i st. gran. Rolniczka na cmentarzu w Śmiłowie.
Polska Straż Graniczna to formacja oficjalnie powołana w 1928 roku do ochrony południowych, zachodnich i północnych granic II Rzeczypospolitej. Wcześniej od 1919 funkcjonowała Wojskowa Straż Graniczna.   
 
Zapisz się na newsletter