Oni walczyli o Polskę… To trzeba zobaczyć!

Data: 23-09-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Oni walczyli o Polskę… To trzeba zobaczyć!  W pilskim BWAiUP otwarto niezwykłą wystawę fotografii „Oni walczyli o Polskę 1918-1945 - patrioci regionu Północnej Wielkopolski”.  Można ją oglądać do 13 października. Wystawę polecamy uczniom, studentom i wszystkim kochającym historię Polski.  
 
Łącznie zaprezentowano na niej 60 plansz z fotografiami bohaterów Powstania Wielopolskiego z naszego regionu, wojen w 1920 i 1939 roku, a także okupacji w latach 1939-1945 i powojennego okresu komunistycznej represji, który dotknął także wielu powstańców.
Dopełnieniem ekspozycji są eksponaty wypożyczone przez Muzeum Okręgowe w Pile – wśród nich jest na przykład mundur identyczny, w jakim służył i zginął na posterunku w Jeziorkach (gm. Kaczory) 1 września 1939 r. kapral Piotr Konieczka – pierwsza polska ofiara II wojny światowej. Można też  zobaczyć jak umundurowany był pruski żołnierz, walczący z powstańcami.
A wszystko to można oglądać w przepięknej patriotycznej scenerii, którą zaaranżowała Anna Kluza – artysta plastyk (ta sama, która pracowała pierwszej  pełnometrażowej animacji malarskiej głośnego filmu „Mój Vincent”). Pod względem merytorycznym wystawę przygotował historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile, Marek Fijałkowski. Dla zwiedzających przygotowano katalog z biogramami bohaterów, który jest doskonałym przewodnikiem po wystawie.
 
Otwarcie wystawy było bardzo uroczyste. Na wernisaż przybyli m.in. krewni prezentowanych na zdjęciach bohaterów m.in. wnuczka Kazimierza Rybickiego, pułkownika, powstańca wielkopolskiego, kawalera Krzyża Złotego i Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari i rodzina Bronisława Kluczyka, także powstańca wielkopolskiego, wachmistrza 15. Pułku Ułanów, kawalera Krzyża Virtuti Militari.
Obecni byli przedstawiciele władz Powiatu: Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski i Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu. Licznie przybyli historycy Wojciech Kicman z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Pile i Roman Chwaliszewski – regionalista, kierownikiem pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Obecna była Maria Bochan z Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, ks. kanonik Władysław Deryng – kapelan pilskiego Ars Medicalu. Licznie przybyła młodzież i wielbiciele historii.     
 
Podniosłym momentem było złożenie wiązanki kwiatów w podziękowaniu wszystkim bohaterom, którzy walczyli o nasz kraj, przez starostę Eligiusza Komarowskiego oraz wnuczkę powstańca wielkopolskiego Kazimierza Rybickiego.  
- Wystawa pokazuje bohaterów, dla których walka o wolną Polskę była celem najwyższym, którzy cenili sobie wolność ponad wszystko, nawet ponad własne życie. Oddajemy im dzisiaj hołd i szacunek. Możemy być z nich dumni, dlatego trzeba poznać ich losy i przekazywać pamięć o nich następnym pokoleniom. To wspaniała lekcja historiipowiedział Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski.
 
Wernisaż uświetnił występ uznanej pilskiej pianistki Jolanta Reszelska, która wykonała mazurki Fryderyka Chopina. Był to przepiękny, niezwykle wzruszający i jednocześnie podniosły koncert, genialnie ułożony - w sposób oddający uczucia i stany emocjonalne towarzyszące Polakom w chwilach kolejnych ważnych dla naszego kraju wydarzeń historycznych.
Wystawę można oglądać do 13 października. Galeria zaprasza zarówno młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną, studentów, a także wszystkich, którzy interesują się historią Polski.
Wystawa powstała w ramach projektu "Niepodległa" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
Zapisz się na newsletter