Wizja zero, czyli zero ofiar wypadków!

Data: 21-09-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wizja zero, czyli zero ofiar wypadków! Pilscy policjanci zorganizowali akcję „wizja zero” – czyli zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Patronowała jej Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego TISPOL, która od 2016 roku organizuje Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile spotkali się z mieszkańcami miasta Piły oraz całego powiatu pilskiego i wręczali im plakaty oraz ulotki promujące akcję. Do tego tłumaczyli jak wielkim zagrożeniem na drogach są kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, łamią przepisy i narażają nie tylko siebie, ale innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo.
- Do największych grzechów należy nadmierna prędkość, jazda pod wpływem alkoholu, parkowanie na ścieżkach rowerowych, niezapięte pasy bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, blokowanie przejść dla pieszych, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych – wylicza podkom. Żaneta Kowalska z wydziału prewencji KPP w Pile, która osobiście spotykała się z mieszkańcami.
Jednak nie tylko kierowcy przyczyniają się do wypadków i kolizji, również rowerzyści, czy piesi, którzy łamią przepisy.

Akcję policji wsparł Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, który również przekazał dla mieszkańców elementy odblaskowe oraz Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.
Przypominamy również, że 22 września przypada Europejski Dzień Bez Samochodu. Warto przesiąść się na rower.