Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

Dożynkowe obrzędy i świetna zabawa! Tak w Pile obchodziliśmy powiatowe święto plonów

Data: 10-09-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Dożynkowe obrzędy i świetna zabawa! Tak w Pile obchodziliśmy powiatowe święto plonów To było niezwykłe wydarzenie: podniosłe, radosne i niezwykle barwne. Dożynki Powiatowe w Pile zgromadziły tysiące uczestników, zarówno na trasie korowodu dożynkowego, jak i na stadionie przy Okrzei, gdzie odbył się obrzęd dożynkowy, a potem zabawa, która trwała do późnych godzin wieczornych. Mieszkańcy Piły niezwykle serdecznie przyjęli gospodarzy z powiatu pilskiego, dziękując im w ten sposób za ich ciężką pracę.

Organizatorem Powiatowego „Święta Plonów” był Powiat Pilski. Dożynki są bowiem mocno zakorzenione w polskiej tradycji, co podkreślił Starosta Pilski, Eligiusz Komarowski.  
- Już ponad tysiąc lat temu świętowano koniec żniw. Dożynki mają też duży wymiar religijny, w ten sposób gospodarze dziękują Bogu za plony. Dlatego tak ważne jest, by tę tradycję zachować i pielęgnować – mówił podczas obrzędu dożynkowego na stadionie przy Okrzei, w podziękowaniu za chleb, przekazany przez starostów dożynek.

Zanim jednak obchody święta plonów zaczęły się na stadionie, w kościele Świętej Rodziny odbyła się msza dziękczynna, którą wraz z księżmi pilskich parafii koncelebrował ksiądz biskup Krzysztof Zadarko z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Uczestniczyli w niej gospodarze z wieńcami, poczty sztandarowe kółek rolniczych i ochotniczych straży pożarnych, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych gmin powiatu pilskiego. Licznie też przybyli mieszkańcy Piły, by wziąć udział w tej szczególnej liturgii.   
Homilię wygłosił ks. bp Krzysztof Zadarko, który nawiązał do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odwołania się do tego, co w naszej historii najpiękniejsze, a dożynki tym właśnie są.
Szczególnym momentem było złożenie darów, najpierw starosta dożynek Zbigniew Sówka, gospodarz z Kruszewa przekazał biskupowi chleb, potem starościna dożynek Hanna Gaca, prowadząca gospodarstwo w Luchowie, złożyła na ołtarzu symboliczne plony – kosz z owocami, a reprezentanci Miejskiego Koła Pszczelarzy w Pile podarowali miód i kwiaty. Gospodarze dożynek, Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak i Stefan Piechocki, Wicestarosta Pilski podarowali z kolei ornat dla parafii Świętej Rodziny w Pile.  
Tradycyjnie asystenci starostów dożynkowych, Monika Wojda z Kościerzyna Wielkiego i Szymon Parecki z Ujścia przynieśli jeszcze przed ołtarz chleb i wino.
Mszę uświetnił występ choru Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, pod przewodnictwem Karola Urbanka oraz Orkiestry Dętej z Kaczor.  
Na koniec zostały poświęcone wieńce dożynkowe.

Pod kościołem sformułował się barwny korowód dożynkowy, który przeszedł przez centrum miasta na stadion przy Okrzei. Pilanie na całej trasie pozdrawiali gospodarzy, podobnie jak na stadionie, gdzie wejście korowodu wywołało burzę oklasków.
Zresztą obie płyty stadionu były już pełne. Dzieci oblegały dmuchane zamki, dorośli stoiska gastronomiczne. Oblężenie przeżywał też namiot w którym trwał festiwal Pilskie Smaki z udziałem kół gospodyń wiejskich. Można tu było posmakować specjałów kuchni regionalnej. Duże wrażenie zrobił też obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Łany.
Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, jako gospodarz dożynek, otrzymał symboliczny bochenek chleba.
- Życzę, aby nikomu go nigdy nie zabrakło, a jego podział był sprawiedliwy – powiedział, dziękując jednocześnie rolnikom, sadownikom, pszczelarzom i działkowcom za ich trud.
Następnie władze powiatu wraz z radnymi podzielili się chlebem wśród przybyłych. 
Dożynki Powiatowe to była również doskonała zabawa. Publiczność miała okazję zobaczyć zmagania siłaczy pod wodzą Grzegorza Peksy i posłuchać wielu koncertów. Gwiazdą wieczoru był zespół Feel, który zgromadził ogromną publiczność.  
   
ODZNACZENIA I NAGRODY
Podczas obrzędu dożynkowego  Stefan Piechocki, Wicestarosta Pilski z Jerzym Wiesiołkiem, członkiem Zarządu Powiatu w Pile wręczyli odznaki Zasłużony dla Rolnictwa. Otrzymali je:

1.Paweł Banasik, gmina Miasteczko Krajeńskie – prowadzi 45- ha gospodarstwo rolne we wsi Brzostowo. Gospodarstwo  specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i opasowego a także w produkcji roślinnej.
2. Robert Gotkowski  z Piły. Jako powiatowy lekarz weterynarii ma ciągły kontakt z rolnikami i problemami wsi związanymi  z chowem zwierząt. Obecnie przygotowuje rolników z terenu powiatu pilskiego do walki z ASF.
3.Mirosław Grygiel – Prowadzi wraz z żoną gospodarstwo rolne o areale wynoszącym 85 ha w Klęśniku  w gminie Szydłowo. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną.
4.Piotr Koźlikowski – prowadzi gospodarstwo w gminie Wyrzysk. Gospodaruje na obszarze 117 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła opa-sowego.
5.Ireneusz Janczukowicz i Janusz Chojnacki prowadzą w Pile własną działalność gospodarczą pod nazwą „Macro-Pool”. Firma zajmuje się produkcją systemów pojenia i karmienia zwierząt hodowlanych. .
6.Konrad Jarka – prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 30 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła mlecznego i opasowego.
7.Ludwik Zdrenka – od 1988 roku pełni funkcję sołtysa sołectwa Pobórka Wielka. Przez okres jego urzędowania w sołectwie powołano Społeczny Komitet Budowy Remizy, nastąpił duży rozwój infrastruktury.
8.Ksiądz Robert Różański  - uczestniczy w organizacji gminnych imprez, wspiera lokalne inicjatywy i bierze aktywny udział w uroczystościach organizowanych przez Gminny Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Ujściu.
9.Józef Kołos – działacz społeczny, inicjator powołania do życia Stowarzyszenia Ochrony Ziemi i Sadów, jest właścicielem Przedsiębiorstwa Handlowo-Wielobranżowego KOŁOS w Kosztowie.  

Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa  Wielkopolskiego”:
1.Iwona Reinholz -Cynajek - znanan farmaceutka, właścicielka apteki "Pod Koroną", radna i działaczka społeczna
2.Mariusz Szalbierz – znany dziennikarz, popularyzator bluesa

Festiwal Pilskie Smaki, wyniki:
 1. Koło Gospodyń Wiejskich Szydłowo
 2. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie  - gm. Miasteczko Krajeńskie
 3. Stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet, Koło w Wiktorówku – gm. Łobżenica
 4. KGW Białośliwie
 5. KGW Ujście
 6. KGW Wysoka  
Wieńce dożynkowe, wyniki:
 1. Gmina Białośliwie
 2. Gmina Wysoka
 3. Gmina Szydłowo
 4. Gmina Łobżenica
 5. Gmina Wyrzysk
 6. Gmina Miasteczko Krajeńskie
 7. Gmina Kaczory
 8. Gmina Ujście
 9. Gmina Piła