Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
YouTube
BIP

O Dubaju w pilskim BWA. Robi się ciekawie

Data: 28-07-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

O Dubaju w pilskim BWA. Robi się ciekawie SHUKRAN HABIBI – Dziękuję kochani – tak zakończyła swoją opowieść o Dubaju Joanna Różańska, pilanka, która od kilku lat mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na Uniwersytecie Nauk Społecznych w Dubaju kieruje centrum języka angielskiego. 
Po wernisażu pilskiego artysty Janusza Argasińskiego, to było kolejne udane spotkanie w pilskim BWA, wprawdzie nie z artystą, ale na pewno z ciekawym człowiekiem. W ramach cyklu „Bliżej świata” organizowanego przez Katarzynę Włodkowską, nauczyciela klas medialnych w Zespole Szkół im. St. Staszica w Pile, o codziennym życiu w Dubaju, kulturze Arabów opowiedziała Joanna Różańska, która przed laty uczyła angielskiego w pilskiej „Nafcie”. Spotkania te mają na celu przełamywać nasze schematy i wyobrażenia o innych kulturach i tak też było tym razem.   

Joanna Rożańska obaliła wiele mitów, mówiła o multikulturowości, o wyjątkowej otwartości i gościnności muzułmanów. O tym, że wielożeństwo muzułmanów nie jest tak powszechne, jak nam się wydaje, a jej studenci często powtarzają: „Po co mi kolejna kobieta? Wystarczy jedna”. Że Zjednoczone Emiraty Arabskie to  „prawdziwy cud społeczny na planecie ziemia”, bo jako państwo istnieje dopiero od 46 lat (po zjednoczeniu w 1972 roku  7 emiratów). I od tamtego czasu, na tych pustynnych terenach (90 procent powierzchni), gdzie przed laty ludność żyła głównie z połowu pereł, myślistwa i rybołówstwa, wszystko się zmieniło, a to młode państwo przeżywa największy boom gospodarczy na świecie. Gdzie kobiety na plaży w Dubaju chodzą w różnych strojach,  jedne ubrane od stóp do głów, drugie w bikini, i nic się z tego powodu nie dzieje.
Różańska opowiadała też zabawnie o detalach codziennego życia. O specyficznym podejściu do czasu i punktualności Arabów, które celnie wyraża się słowem Inshallah „Jak Bóg da”.

Gość kończąc swoją opowieść dostał gromkie brawa. Obecny na spotkaniu Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu Pilskiego podsumował ją w następująco:
- To była niezwykle interesująca podróż, którą z Panią dzisiaj przeżyliśmy. Wielu z nas powinno choć na moment tam się przenieść i na pewno zrozumiałby na czym polega tolerancja i otwartość na inne kultury i religie i jak można razem wspólnie żyć.

W BWA na przybyłych czekała jeszcze jedna niespodzianka. Otwarto patio, gdzie można było obejrzeć ciekawą wystawę prywatnych zdjęć Różańskiej z Dubaju, posmakować daktyli i posłuchać egzotycznej muzyki.
- Podczas wernisażu Janusza Argasińskiego zapowiedziałem, że wraz z pracownikami tej placówki dołożymy wszelkich starań, aby nasze imprezy były interesujące i żeby jak najwięcej mieszkańców miało ochotę, jak najczęściej przekraczać progi BWA. Takie spotkania to kolejny ku temu krok – powiedział Edmund Wolski, który kieruje pilskim BWAiUP od 1 lipca.

Spotkanie z Joanną Różańską odbyło się pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.