Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

Lekcja z bezpieczeństwa nad wodą

Data: 20-06-2018    Drukuj     Udostępnij

Lekcja z bezpieczeństwa nad wodą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" – to ogólnopolska akcja policji skierowana do dzieci i młodzieży, którą dzisiaj pilscy funkcjonariusze i strażacy przeprowadzili nad jeziorem Płotki w Pile. Akcję wsparł i współorganizował Powiat Piski, a patronował jej starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Policja chce dotrzeć ze swoją akcją do wszystkich, również dorosłych, korzystających z kąpielisk, do właścicieli wypożyczalni sprzętu wodnego, czy właścicieli ośrodków wypoczynkowych. Ale najbardziej chce dotrzeć właśnie do młodzieży, która korzysta z letnich kąpieli z reguły bez nadzoru dorosłych i często ponosi ją ułańska fantazja.

Dlatego dzisiaj, 20 czerwca nad jeziorem Płotki licznie stawili się uczniowie szkól ponadgimnazjalnych, policjanci z KPP w Pile i strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Pile ze sprzętem do ratownictwa wodnego oraz ratownicy z WOPR.  
Głównym celem akcji był edukacja młodzieży i przekazanie jej podstawowych zasad korzystania latem z kąpieli w jeziorach, rzekach czy morzu, bo te są wszędzie takie same: trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Przekazał je mł. bryg. Zbigniew Szukajło, z KP PSP w Pile. Młodzież dowiedziała się jak przygotować się do kąpieli, jakie zachowania są naganne i grożące niebezpieczeństwem.
- Podstawowa zasada: nigdy nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu! Kiedy ciało jest mocno nagrzane słońcem nie wbiegamy do wody, a wchodzimy do niej powoli, najpierw chłodząc ciało. Nie kąpiemy się w miejscach zakazanych, niestrzeżonych i nam nieznanych. Korzystamy z kąpielisk strzeżonych przez ratowników – mówił.
Padło też kolejne ostrzeżenie: nie skaczemy na główkę z pomostów zwłaszcza w akwenach nieznanych, w których nie wiadomo jak głęboka jest woda.

Ważne są jeszcze takie rady, aby nie kąpać się samemu i w wodzie nie szarżować, bo ta moze być niebezpieczna nawet dla najlepszych pływaków.

Strażacy oraz ratownicy przygotowali również pokaz działań ratowniczych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Chętni mogli wsiąść do strażackiego samochodu i strażackiej łodzi ratowniczej. Szczególne zainteresowanie młodzieży wzbudził nurek w pełnym wyposażeniu. Prezentacja ta była możliwa dzięki Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Wodno-Nurkowego z pilskiej straży pożarnej.

- Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Takie działania profilaktyczne nad wodą przemawiają do dzieci i młodzieży najbardziej. W ubiegłym roku akcja była skierowana do dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych, w tym roku do uczniów szkół średnich. Wszelkie działania, które uczą bezpiecznych zachowań, Powiat Pilski chętnie wspiera i współorganizuje ze służbami ratowniczymi. Życzę wszystkim uczniom udanych i bezpiecznych wakacji – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który również uczestniczył w tym wydarzeniu.  

Na zakończenie uczniowie otrzymali od organizatorów odblaski i ulotki informacyjne,
Akcja została objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2018 w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020.  Partnerami projektu są: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacja PZU.