Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

Strażacy z pilskiej komendy na drugim miejscu w Wielkopolsce!

Data: 10-02-2018    Drukuj     Udostępnij

Strażacy z pilskiej komendy na drugim miejscu w Wielkopolsce! To było niezwykle optymistyczne spotkanie. Na dorocznej odprawie, która odbyła się w Starostwie Powiatowym, pilscy strażacy podsumowali  rok 2017. A ten należał do niezwykle udanych, co potwierdzają nie tylko statystyki, ale również cieple słowa, które padły z ust przełożonych i licznie zebranych gości.

Skrupulatna ocena pracy strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej znalazła odzwierciedlenie w ponad 100-stronicowym sprawozdaniu, w którym ujęto szczegółowe dane na temat ich pracy. Przedstawił je bryg. Rafał Mrowiński, Komendant Powiatowy PSP w Pile.
- Cieszy nas przede wszystkim spadek interwencji o blisko 15 procent. To bowiem oznacza, że nasze działania przeciwpożarowe i liczne akcje wśród mieszkańców przynoszą efekty. Wprawdzie nadal ludzka  nieostrożność jest podstawową przyczyna zdarzeń, to jednak spadek  ich liczby jest znaczący – podkreślił komendant.  

W powiecie piskim w 2017 roku strażacy wyjeżdżali do ponad 1700 zdarzeń, nie tylko pożarów, ale również wypadków drogowych, czy interwencji związanych z usuwaniem skutków wichur i burz. A to oznacza, że strażacy wyjeżdżali do akcji średni co 5 godzin. Warto podkreślić, że w połowie przypadków byli wspierani przez druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych, których przedstawiciele również uczestniczyli w odprawie.
- Wasza pomoc jest nieoceniona. Dzięki wam średni czas dojazdu na miejsce zdarzenia, w którym były osoby poszkodowane, skrócił się już do 6 minut i 49 sekund. To dobry wynik. Często to wy byliście pierwsi na miejscu i podczas wspólnych akcji działaliście niezwykle profesjonalnie – podkreślił komendant Mrowiński.

W odprawie  uczestniczył Naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzorubr bryg. Robert Klonowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, który również nie krył słów uznania dla naszych strażaków.
- Komenda Powiatowa PSP w Pile w rankingu komend w całej Wielkopolsce znalazła się na drugim miejscu – oznajmił. – Działacie na bardzo wysokim poziomie, wasz profesjonalizm zawsze stawiany jest jako przykład dla innych jednostek – gratulował. 

Poziom pracy strażaków zależy jednak od sprzętu jakim dysponują, szkoleń i wyposażenia technicznego: łączność, transport. O tym z kolei mówił pilski poseł Grzegorz Piechowiak.
- Środki jakie przeznaczamy na służby mundurowe rosną. Tegoroczny budżet zakłada nakłady w wysokości ponad 9 mld złotych – zapowiedział.

Strażakom pogratulował również, Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
- To stustronicowe sprawozdanie,  to tylko mała pigułka tego, co robicie. Nieważne jaki kask nosicie, czerwony, czy biały. Wszyscy jesteście fantastyczni, zarówno strażacy z Komendy Powiatowej  PSP w Pile, jak i druhowie z ochotniczych jednostek, a wasza  współpraca jest modelowa.  Jak wiadomo jednostki zawodowców jak i ochotników rywalizują ze sobą podczas licznych zawodów. To dobrze, bo przez to musicie podnosić swoje kwalifikacje, jak w sporcie. Dlatego życzę strażakom z pilskiej  komendy, by w przyszłym roku byli pierwsi w Wielkopolscepowiedział starosta.

Na koniec podziękował także wójtom i burmistrzom, którzy nie szczędzą środków na OSP działające w gminach i na ich utrzymanie łożą po kilkaset tysięcy złotych rocznie. Powiat Pilski w 2017 roku przeznaczył z kolei kwotę 210 tys. zł.

Interwencje strażaków w powiecie pilskim:
spadek o ponad 15 procent

2017 :  1701 
2016 :  1964

POŻARY – spadek  o ponad 9 procent
2017: 454,
2016 r. 501 

MIEJSCOWE ZAGROŻENIA – m.in. wypadki  - spadek o prawie 15 procent
2017:   1164 interwencji
2016:   1364 interwencji

OFIARY POŻARÓW:
ŚMIERTELNE: 
2017 - 1
2016 - 5
RANNI  :
2017  -8
2016 - 7

Podtrucia czadem:
2017 - 17 przypadków, brak  ofiar śmiertelnych 
2016 -  30 przypadków

OCHOTNICZE STRAŻE POŻARNE   
Klasyfikacja jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego
I miejsce OSP Osiek nad Notecią  
II miejsce OSP Ujście
III miejsce OSP Kruszewo  

Klasyfikacja Jednostek OSP typu S – wszystkie równe
OSP Brzostowo 
OSP Dźwierszno
OSP Grabówno 
OSP Skrzatusz 

W 2017 roku  jednostki OSP uczestniczyły w 837, czyli w ponad 49 procentach wszystkich akcji ratowniczo – gaśniczych. W tym aż 541 czyli prawie 32 procent obsłużyły samodzielnie.