Prawie 5 mln złotych dla pilskich szpitali

Data: 22-08-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Prawie 5 mln złotych dla pilskich szpitali

Podpisana w poniedziałek w Chodzieży umowa o dofinansowanie kwotą blisko 5 milionów złotych szpitali w Pile i w Wyrzysku, przyśpieszy proces cyfryzacji usług medycznych. Co najważniejsze pacjenci i lekarze będą mogli mieć dostęp do własnej dokumentacji lekarskiej praktycznie z każdego miejsca w kraju.

- Gromadząc informację medyczną w elektronicznych bazach danych skracamy czas na ich udostępnienie. Każdy z pacjentów będzie posiadał Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki niemu z dowolnego miejsca w kraju pacjent oraz lekarz, mając dostęp do historii choroby i wyników badań, może przyspieszyć postawienie diagnozy oraz szybciej podjąć decyzję o wyborze konkretnej metody leczenia. Każdy z nas uzyska możliwość dostępu do własnych danych medycznych, w tym m.in. tych o zdarzeniach medycznych, wykonanych usługach, skierowaniach, receptach, szczepieniach. Według projektodawców system ten ma być bardzo bezpieczny w kontekście ochrony informacji wrażliwych i danych osobowych. Planuje się także uruchomienie systemu list oczekujących w kolejce na najbardziej potrzebne usługi medyczne. To prawdopodobnie spowoduje skrócenie kolejek. Nie spoczywamy na laurach – planujemy wkrótce kolejne inwestycje w pilskim szpitalu i jesteśmy w trakcie pozyskiwania środków na ich sfinansowanie - powiedział Eligiusz Komarowski Starosta Pilski

Umowę na realizację projektu pn. „Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych miedzy podmiotami leczniczymi samorządu województwa” ze strony Powiatu Pilskiego podpisali starosta Eligiusz Komarowski wraz ze swoim zastępcą Stefanem Piechockim oraz szefami placówek leczniczych prowadzonych przez Powiat Pilski. W imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego umowę podpisali marszałkowie Wojciech Jankowiak oraz Maciej Sytek. 

Całościowa wartość projektu to prawie 5 mln złotych z czego dofinansowanie, które pozyskał Powiat Pilski pokryje aż 85 % tej kwoty. Wdrożenie systemu w Szpitalu Specjalistycznym w Pile kosztować będzie według projektu ponad 3 mln złotych z czego aż 2,5 pokryje dofinansowanie. Natomiast w Szpitalu Powiatowy w Wyrzysku Sp. z o.o. wdrożenie projektu będzie kosztować 1,7 mln złotych, tutaj z kolei dofinansowanie to prawie 1,5 mln złotych. W wyniku realizacji projektu szpitale w Pile i Wyrzysku dysponować będą infrastrukturą techniczną, umożliwiającą bezpieczne wytwarzanie, przetwarzanie, przechowywanie i wymianę Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz innych elektronicznych dokumentów medycznych.

Podpisanie umowy: