Strażackie święto – życzenia, awanse, nagrody

Data: 21-05-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Strażackie święto – życzenia, awanse, nagrody 21 maja w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile odbyły się oficjalne Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Była to także okazja do wręczenia okolicznościowych odznaczeń i wyróżnień, a także awansów na wyższe stopnie służbowe i stanowiska. W uroczystościach uczestniczyli  przedstawiciele władz Powiatu Pilskiego: starosta Eligiusz Komarowski, wicestarosta Stefan Piechocki i przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak.

Pilska jednostka Państwowej Straży Pożarnej jest największą jednostką w północnej Wielkopolsce i jedną z większych w Wielkopolsce. W 2016 roku strażacy wyjeżdżali do 1964 zdarzeń co oznacza, że średnio co 3,5 godziny w jednej z remiz rozlegał się dzwonek. Codziennie na bezpieczeństwem mieszkańców powiatu czuwa 16 zawodowych strażaków, którzy są gotowi do podjęcia natychmiastowych działań ratowniczo-gaśniczych. Wspomagają ich strażacy ratownicy z 53 jednostek, w tym z 11 znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

- W imieniu władz Powiatu Pilskiego oraz wójtów i burmistrzów, chciałbym złożyć wam serdeczne podziękowania za to co robicie w sferze zawodowej jak i społecznej. Dla mnie byliście, jesteście i będziecie partnerami. Mam czasami okazję – chociaż niektórzy tego nie rozumieją - uczestniczyć w waszych akcjach, bo takie możliwości daje mi prawo, i widzę jak ciężko pracujecie, jak ciężka jest to służba. Dlatego życzę wam, aby ta służba była jak najbardziej bezpieczna, a podejmowane przez was działania były efektywne, i abyście nadal cieszyli się tak wysokim poparciem społecznym. Życzę wszelkiej pomyślności Wam i Waszym bliskim – mówił podczas uroczystości starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka miały szczególny wymiar, przypadały bowiem w roku jubileuszu 25-lecia utworzenia Państwowej Straży Pożarnej.

- Dziś w garażach stoją pojazdy, które ćwierć wieku temu wydawały się nie z tej ziemi. W codziennej naszej służbie używamy nowoczesnych urządzeń, ćwiczymy na symulatorach, do naszej służby weszła elektronika i cyfryzacja. Przez te ćwierć wieku nie zmieniło się jednak to, że najważniejszy jest człowiek. Sądzę że jeszcze bardzo długo, nawet najbardziej inteligenta maszyna, nie będzie w stanie zastąpić doświadczenia, profesjonalizmu i dostawania się do ekstremalnie trudnych zdarzeń z jakimi mamy do czynienia na co dzień – mówił w swoim wystąpieniu bryg. Rafał Mrowiński, komendant powiatowy PSP w Pile.

- O pilskich strażakach - zawodowych i ochotnikach - mogę powiedzieć tylko i wyłącznie same dobre rzeczy. Dziękuję Wam za to co robicie dla tego powiatu i tej ziemi. Jestem dumny z was, że mogę was reprezentować w Poznaniu i w Warszawie. Chcę pogratulować tym, którzy otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe, ale też stanowiska. Gratuluję i dziękuję za dobrą robotę! – powiedział bryg. Andrzej Bartkowiak, wielkopolski komendant wojewódzki PSP.

Podczas uroczystości kilkudziesięciu strażaków otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe i stanowiska oraz nagrody i odznaczenia. Specjalne nagrody – bony o wartości 500 zł z przeznaczeniem na sprzęt specjalistyczny lub odzież - dla najlepszych jednostek OSP ufundował również starosta pilski Eligiusz Komarowski. Otrzymały je: OSP Kaczory oraz OSP Grabówno.
Dla strażaków wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 im. Lotników Polskich w Pile.

Po uroczystej akademii odbył się festyn strażacki na stadionie przy ul. Okrzei.
 
Zapisz się na newsletter