O prawach konsumenta wiedzą najwięcej

Data: 16-03-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

O prawach konsumenta wiedzą najwięcej

15 marca br., w Światowy Dzień Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Pile, odbył się VIII Powiatowy Konkurs Wiedzy Konsumenckiej organizowany w ramach XII Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej.Do konkursu przystąpiło 32 uczniów z ośmiu szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu pilskiego. Mieli do rozwiązania 50-zadaniowy test dot. zagadnień konsumenckich.

- Bardzo ważna jest znajomość praw i obowiązków konsumenta - co nam wolno, a czego nie powinniśmy robić dokonując zakupów, jak i gdzie podpisywać umowy, a z jakich ofert od razu rezygnować – mówi Aleksandra Pęska, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. - Odpowiedzi na te, i znacznie bardziej szczegółowe pytania, doskonale znali uczestnicy VIII Powiatowego Konkursu Wiedzy Konsumenckiej, co mnie bardzo cieszy. Dziękuję też nauczycielom za wkład włożony w przygotowanie uczniów.

Uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom gratulował wiedzy Eligiusz Komarowski, etatowy członek zarządu powiatu.

– Dziś jesteście wszyscy wygranymi, bo znajomość praw konsumenckich jest niezwykle cenna – mówi Eligiusz Komarowski.Jest to wiedza, która przydaje się na co dzień i jednego jestem pewien, sprzedawcy, gdy ewentualnie naruszą w Waszym przypadku obowiązujące przepisy, to nie będą mieli z Wami łatwo.

Młodzi mistrzowie wiedzy konsumenckiej, w oczekiwaniu na wyniki, skorzystali też z krótkiego szkolenia w zakresie resuscytacji z użyciem automatycznego defibrylatora (AED). Przeprowadził je ratownik medyczny Szymon Kozłowski, trener Polskiej Grupy Ratownictwa Medycznego.

- Każda okazja jest dobra by uświadamiać jak ważna jest pomoc udzielana przez świadków zdarzenia jeszcze przed przybyciem zespołu ratownictwa medycznego – mówi Szymon Kozłowski. - Poprzez praktyczne ćwiczenia możemy uaktualniać oraz utrwalać swoją wiedzę i umiejętności ratowania drugiego człowieka.

Pierwsze miejsce w finale powiatowym Konkursu Wiedzy Konsumenckiej zdobyła Paulina Cieślik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, drugie miejsce - jej szkolna koleżanka - Kinga Wawrzyniak. Trzecie miejsce zajął Michał Lewandowski z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Pile. Na czwartym miejscu uplasował się Jakub Świerczyński z I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, a na piątym Natalia Popławska z tej samej szkoły. W klasyfikacji ogólnej szkół pierwsze miejsce zdobył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, drugie miejsce I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, a trzecie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku.

Laureaci trzech pierwszych miejsc będą reprezentować powiat pilski podczas finału wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej, który odbędzie się 13 kwietnia w Poznaniu. Życzymy powodzenia!

Zapisz się na newsletter