Jak kupić bezpieczne zabawki? Rady dla rodziców i starszych dzieci

Data: 05-06-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Jak kupić bezpieczne zabawki? Rady dla rodziców i starszych dzieci Dzień dziecka, imieniny, urodziny – każda okazja jest dobra, by podarować naszemu dziecku prezent, a najpopularniejsze są zabawki. Starsze dzieci kupują je sobie sami. Warto, by zarówno  rodzice, jak i ich dzieci poznały swoje prawa konsumenckie. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie zabawek, jak wadliwą zabawkę reklamować, jak odstąpić od zakupu przez Internet?

- Ważne, aby dorośli wyjaśniali dzieciom sytuacje dnia codziennego, by pokazywali, jak rozwiązywać problemy. Wówczas jest szansa, że wychowamy świadomych konsumentów -  mówi Aleksandra Pęska – Świergosz, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Pile.

Czy zabawki są bezpieczne?
Na zlecenie UOKiK Inspekcja Handlowa systematycznie sprawdza bezpieczeństwo i oznakowanie zabawek, które można kupić w sklepach. Mamy już wyniki z I kwartału 2019 r. Inspektorzy skontrolowali 580 partii zabawek u 82 przedsiębiorców z 8 województwZakwestionowali 28,3 proc. sprawdzonych. To o 2,4 pkt proc. mniej niż rok wcześniej. Tym razem najwięcej zastrzeżeń wzbudziły zabawki dla niemowląt. Najczęstsze problemy z jakością to pękające szwy w pluszakach, drobne elementy w zabawkach dla najmłodszych dzieci i niesolidne węzły, np. w huśtawkach. Jeśli chodzi o oznakowanie, to pracownicy IH najczęściej kwestionowali brak danych umożliwiających dotarcie do producenta lub importera.
W ostatnim czasie Inspekcja Handlowa po raz pierwszy zbadała, czy w zabawkach elektrycznych nie ma niebezpiecznych substancji.

Kontrola była częścią międzynarodowego projektu Joint Action 2016 współfinansowanego przez Komisję Europejską i koordynowanego przez organizację PROSAFE. Wzięło w nim udział 15 państw europejskich. W naszym kraju kontrola objęła 17 zabawek m.in. elektryczne auta, instrumenty muzyczne. Eksperci ze specjalistycznego włoskiego laboratorium wykryli, że w 11 z nich są przekroczone dopuszczalne stężenia ołowiu i kadmu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i środowiska naturalnego. UOKiK wszczął postępowania administracyjne w sprawie zakwestionowanych zabawek, planuje także poinformować o tym wszystkie państwa członkowskie za pomocą unijnego systemu wymiany informacji o produktach niebezpiecznych - RAPEX.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawki?
Prezent dla dziecka w wieku 0-3 lata nie może mieć drobnych części. Maluch mógłby je wsadzić do buzi i się nimi udławić.
Obejrzyj, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, zadziorów lub wystających elementów.
Sprawdź sznurki i linki np. w huśtawkach – czy są solidne, a węzły się nie rozwiązują.
Wózki dla lalek, składane krzesełka, deski do prasowania itp. muszą być zabezpieczone przed nagłym złożeniem się i przycięciem palców dziecka.
W zabawkach dla dzieci poniżej 3 lat sznurki mogą mieć maksymalnie 22 cm.
Do bardziej skomplikowanych zabawek, np. rowerków, huśtawek, pistoletów musi być dołączona instrukcja w języku polskim. Zwróć uwagę na zawarte w niej ostrzeżenia.
Upewnij się, że na zabawkach jest znak CE. To deklaracja producenta, że produkt spełnia wymagania bezpieczeństwa.

W przypadku pytań zadzwoń lub napisz.
Aleksandra Pęska - Świergosz
Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Pile

tel. 67 210 93 95  rzecznik.konsumentow@powiat.pila.pl
 
Zapisz się na newsletter