05.06 2023 Pod Patronatem Starosty Pilskiego Powiat pilski

I Konwent Psychologów i Pedagogów Szkół i Placówek Powiatu Pilskiego

zapowiedź konwentu dla pedagogów i psychologów, który będzie poświęcony bieżącym problemom dzieci i młodzieży 5 czerwca w Centrum Powiatowym ISKRA w Pile odbędzie się 1. Konwent Psychologów i Pedagogów Szkół Powiatu Pilskiego. Temat spotkania:
„Problemy współczesnej profilaktyki w szkole”.

Konwent rozpocznie się o godz. 9.30. Zapraszamy psychologów i pedagogów ze szkół średnich i podstawowych z gmin powiatu pilskiego.
Do do udziału zaproszono także przedstawicieli powiatów: wałeckiego, czarnkowsko- trzcianeckiego, złotowskiego, wągrowieckiego i chodzieskiego.

Konwent pedagogów i psychologów szkół powiatu pilskiego będzie okazją do współpracy wszystkich podmiotów i instytucji lokalnych zajmujących się profilaktyką zachowań ryzykownych młodzieży, wspieraniem ucznia we wszechstronnym rozwoju, ukierunkowanym na osiągnięcia pełni dojrzałości fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej, społecznej, które powinno być wznawiane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki. Jednocześnie daje możliwość jego uczestnikom poznania i zaplanowania celowych działań zapobiegawczych dostosowanych do potrzeb rozwojowych uczniów oraz rzeczywistych problemów i potrzeb szkoły.

Jest to szczególnie ważne, bo coraz częstsze problemy młodzieży związane są z obecną globalną sytuacją - kryzysem wywołanym pandemią i działaniami wojennymi w Ukrainie.
Konwent będzie miał charakter interdyscyplinarny, gdyż wezmą w nich udział nie tylko psychologowie i pedagodzy szkolni, ale również specjaliści z zakresu pedagogiki, nauk o zdrowiu, socjologii czy policjanci. Walorem konwentu pedagogów, psychologów szkół powiatu pilskiego może być również rozwijanie kolejnych kompetencji nauczycieli specjalistów, które potem będą mogli adekwatnie projektować i przekazywać we własnych szkołach.

Celem konwentu jest:
- wymiana doświadczeń, poglądów, wniosków z obserwacji osób zajmujących się działaniami na rzecz wspierania dzieci i młodzieży;
- podjęcie dyskusji na temat zadań pedagoga i psychologa szkolnego;
- wprowadzeni w obszar skoordynowanych działań wynikających z rozpoznania potrzeb, zagrożeń dla młodzieży szkolnej;
- przekazywanie rzetelnej i adekwatnej wiedzy na temat standardów etycznych udzielania wsparcia psychologicznego oraz prawnych uwarunkowań odpowiedzialności nieletnich;
- wsparcie nauczycieli specjalistów w realizacji przez nich zadań w obszarze promocji zdrowia psychicznego, wychowania i profilaktyki.

Program konwentu:
9.30 - 10.00 Rejestracja uczestników.
10.00 - 10.15 Powitanie gości, prezentacja celów konwentu, przedstawienie prelegentów.
10.15 - 10.35 Standardy i dylematy etyczne udzielania wsparcia psychologicznego i pedagogicznego w szkole, mgr Monika Bekker – Goska, nazwa firmy.
10.35 - 10.55 Zdrowie psychiczne uczniów - stan i rekomendacje do działań profilaktycznych w szkole, oddelegowany specjalista z Powiatowego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Pile.
10.55 - 11.15 Prawne narzędzia reakcji na zachowania niepożądane w placówkach  oświatowych, komisarz Szymon Witczak, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
11.15 - 11.35 Kodeks etyczny specjalisty z zakresu profilaktyki w szkole, mgr Romualda Kosmatka, Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile.
11.35 - 12.00 Dyskusja, podsumowanie konwentu.
12.00 - 12.30 Kawa i ciasto.

Data wydarzenia: 05.06.2023 09:00 - 05.06.2023 15:00