26.02 2023 Pod Patronatem Starosty Pilskiego Powiat pilski

Zapowiedź:Film „Matusia” i wystawa o siostrach franciszkankach ratujących żydowskie dzieci 26 lutego w niedzielę, o godz. 16. 15.  zapraszamy do Centrum Powiatowego ISKRA w Pile na pokaz wyjątkowego filmu pt. „Matusia”. To fabularyzowany film dokumentalny, produkcji Instytutu Pamięci Narodowej. Towarzyszyć mu będzie niezwykła wystawa pt. „Siostry, […] matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów”.
Film pt. „Matusia”, opowiada historię ratowania żydowskich dzieci przez Matkę Matyldę Getter i siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. To historia franciszkanki, która pomimo tego zagrożenia podjęła się heroicznej misji ratowania żydowskich dzieci. Podczas II wojny światowej  kierowane przez nią Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi ocaliło ich ponad 500.

Matka Matylda Getter:
„Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić”. Gdyby chcieć pokazać wszystkie świadectwa ratowania dzieci żydowskich, film Macieja Fijałkowskiego o m. Getter, Franciszkance Rodziny Maryi musiałby trwać nie 50 minut, a 50 godzin”.

Pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem Maciejem Fijałkowskim rozpocznie się o godz. 16. 15 w centrum Iskra.

Nieco wcześniej, o godz. 16.00 na placu przy kościele Świętej Rodziny w Pile nastąpi otwarcie wystawy pt. „Siostry, […] matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów”

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Instytut Pamięci Narodowej, Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, Towarzystwo Miłośników Miasta Piły, Gmina Żydowska w Poznaniu, Ksiądz dziekan Ryszard Ryngwelski, Ksiądz proboszcz Kazimierz Chudzicki SDB, NSZZ "SOLIDARNOŚĆ", Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA.

Data wydarzenia: 26.02.2023 16:00 - 26.02.2023 20:00