21.08 2021 Pod Patronatem Starosty Pilskiego Powiat pilski

Obchody 85. rocznicy powstania Szkoły Szybowcowej Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie

Obchody 85. rocznicy powstania Szkoły Szybowcowej Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie 21 sierpnia na terenie Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie odbędą się uroczyste obchody pod hasłem "Ocalić od zapomnienia" z okazji 85. rocznicy utworzenia Szkoły Szybowcowej Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie, która do1952 r. mieściła się w obecnym budynku DPS.

O godz. 13.00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy pamiątkowej oraz ścieżki edukacyjno – historycznej przy Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie, ul. Szybowników 50. Będzie upamiętniała ona bogatą historię szkoły, z którą będą mogli poznać mieszkańcy gmin powiatu pislkiego oraz wszyscy, którzy odwiedzą to miejsce.

W ramach obchodów 85. rocznicy utworzenia Szkoły Szybowcowej Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie w sali wiejskiej przy ul. Powstańców Wlkp. 26 odbędzie się także konfernecja naukowa.

Godz. 15.30 Konferencja „Ocalić od zapomnienia”.

Program konferencji:
1. Historia Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w latach 1923-1939
instr. pil. Jerzy Siatkowski, instr. pil. Barbara Grześkowiak-Bocian
2. Moja lotnicza droga rozpoczęła się w Rzadkowie
instr. pil. Ryszard Witkowski
3. Konstrukcje lotnicze i konstruktorzy szybowców okresu przedwojennego. Szybowiec „Wrona” i jego konstruktor inż. Antoni Kocjan
 instr. pil. Jerzy Gruchalski, instr. pil. Jerzy Siatkowski
4. Szkoła Szybowcowa Ślizgowa w Rzadkowie, jako pionier powstania Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie
instr. pil. Stanisław Błasiak, instr. pil. Mieczysław Przybylski
5. Rozmowy lotniczych przyjaciół z Rzadkowa
prowadzący instr. pil. Jerzy Zofka.

Wydarzenie jest Projektem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile, pt. Ocalić od Zapomnienia – 85. rocznica utworzenia Szybowcowej Szkoły Ślizgowej nr 10 w w Rzadkowie, który uzyskał dofianansowanie z budżetu państwa ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach  programu Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra w wysokości 58 000 zł.

KRÓTKA HISTORIA SZKOŁY

Historia Szkoły Szybowcowej Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie, to jedna z piękniejszych kart historii Powiatu Pilskiego. Godnym jej uwiecznieniem jest usytuowanie na jej dawnym terenie pamiątkowych tablic, ilustrujących historię tego miejsca, instruktorów i pilotów lotniczych, którzy osiągali znakomite sukcesy w polskim lotnictwie. Pamiętając o historii tego miejsca, wyszkoleniu wielu polskich pilotów, należy „Ocalić od zapomnienia” to miejsce – miejsce narodzin i rozwoju polskiego szybownictwa, sławiącego Polaków na arenie międzynarodowej w dziedzinie sportu lotniczego.

W 2021 roku, w 85. rocznicę powstania Szkoły Szybowcowej Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie oddajemy hołd jej założycielom, kadrze i wyszkolonym tutaj pilotom.
W tym miejscu, w sierpniu 1936 roku pod kierownictwem Jana Czarneckiego, zorganizowano pierwszy kurs dla pilotów szybowcowych. Ukończyło go 27 osób, w tym 7 kobiet. Pierwszy hangar konstrukcji drewnianej powstał w 1937 roku, a budynek szkolny (obecnie siedziba Domu Pomocy Społecznej) wybudowany został w 1938 roku.

Liga Obrony Powietrznej Państwa – LOPP udzieliła patronatu Kolejowemu Komitetowi LOPP w Poznaniu w ramach wspierania działalności lotniczej - budowy lotnisk i szkół lotniczych, dzięki czemu możliwe było utworzenie i rozwój Szkoły Szybowcowej Ślizgowej L.L. nr 10 w Rzadkowie. Łącznie wykonano tu 1200 startów z użyciem lin gumowych. Adepci Szkoły otrzymywali uprawnienia pilota szybowcowego kategorii „B”. Loty odbywały się na szybowcach typu „Wrona”, konstrukcji inż. Antoniego Kocjana.

Okres wojny przerwał szkolenie polskich pilotów w Rzadkowie, a Szkoła została przejęta przez III Rzeszę, Narodowo-Socjalistyczny Korpus Lotniczy (NSFK).
Po zakończeniu II wojny światowej, studenci z Wydziału Lotniczego „Wawelberga” w Warszawie, wiosną 1945 roku, reaktywowali działalność Szkoły Szybowcowej Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie, która działała tu do wiosny 1952 roku.

Wprowadzenia zmian w systemie szkolenia szybowcowego w Polsce, polegających na odejściu od szkolenia z użyciem lin gumowych w terenach górskich i zastosowanie wyciągarek dających możliwości szkoleniowe na terenach płaskich, spowodowało przeniesienie szkoły z Rzadkowa do Strzyżewic koło Leszna, co dało początek Centralnej Szkole Szybowcowej Aeroklubu Polskiego.