22 marca Światowy Dzień Wody

Data: 06-03-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

22 marca Światowy Dzień Wody

Święto to zostało ustanowione rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w Rio de Janeiro (Brazylia) podczas pierwszego Szczytu Ziemi, a obchody pierwszego Światowego Dnia Wody wyznaczono na 22 marca 1993 r. Decyzję tę powzięto pod wpływem cierpień ponad miliarda ludzi na świecie z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Niestety sytuacja ta nie poprawiła się dotąd w znaczący sposób. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 884 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Celem obchodów jest więc zwrócenie uwagi społeczeństw na całym świecie na najważniejsze problemy związane z dostępem do wody. 22 marca - Dzień Bałtyku, 23 marca - Dzień Wody, 23 marca - Dzień Meteorologii i Pogody.

Wiele rejonów w Polsce, w tym polskie miasta także cierpią na braki wody – zasoby wody pitnej na 1 mieszkańca w Polsce mamy takie same, jak w Egipcie, a każdego roku z naszych miast do Bałtyku spływa i marnuje się ogromna ilość wody. Najważniejszym, jedynym odnawialnym przez przyrodę, źródłem wody do picia jest woda deszczowa. Każdy z nas powinien ją chronić, cenić i szanować – dobrze zagospodarowana będzie służyć każdemu, natomiast niezagospodarowana może spowodować wielkie zagrożenia: powodzie, podtopienia, skażenie środowiska.

Dodatkowe informacje:  Artur Łazowy, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA.
tel.: 601970679, e-mail: effata@wp.pl
więcej na stronie internetowej: www.effata.of.pl

Pliki do pobrania:

1. Zaproszenie na spotkanie