Konsultacje Progamu FIO 2014-2020

Data: 27-02-2013    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

W dniu 21 lutego 2013r. odbyły się ministerialne konsultacje dla regionu województw wielkopolskiego i lubuskiego w Poznaniu w siedzibie PISOP. Zaproszeni przedstawiciele organizacji pozarządowych uczestniczyli w konsultacjach projektu Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Z powiatu pilskiego uczestniczyli zaproszeni   przedstawiciele Pilskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej: Stanisława Zielińska i Leszek Zieliński. Regionalne spotkania konsultacyjne w całym kraju zorganizowane są przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i Radę Pożytku Publicznego. Poznańskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (Centrum Bukowska) było ich współorganizatorem dla województw: wielkopolskiego i lubuskiego.

W pierwszej części konsultacji wystąpił przedstawiciel Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS z prezentacją założeń Programu FIO na lata 2014 – 2020.

W drugiej części konsultacji odbyła się dyskusja nad założeniami do Programu FIO, a w szczególności: cele, kierunki wsparcia, formy i system realizacji – regionalny czy krajowy, regranting, realizatorzy i odbiorcy działań w ramach Programu FIO. Uczestnicy wypowiadali się na powyższe tematy, bazując przede wszystkim na dotychczasowych doświadczeniach z realizacji projektów w ramach FIO.

Dyskusja toczyła się wokół trzech priorytetów:

1. Kreatywność i aktywność obywateli,
  2. Współpraca instytucji publicznych z obywatelami,
  3. Integracja i solidarność społeczna.

i odpowiedź na pytania: jakie działania powinny być realizowane oraz jakie rezultaty powinny one przynieść.
Ważnym punktem konsultacji były także zasady finansowania w ramach Programu FIO, tzn. wielkość i charakter wkładu własnego oraz podział środków na priorytety.
Zdania zebranych uczestników - przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także jednostek samorządowych były podzielone, co do formy rozdziału środków – centralnie czy regionalnie.

Uczestnicy spotkania konsultacyjnego otrzymali projekt Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Zawiera on, między innymi: ramy prawne Programu, diagnozę aktywności obywatelskiej na obszarze kraju na podstawie dotychczasowych projektów realizowanych w ramach FIO, strategię realizacji celów, priorytety i kierunki działania, plan finansowy i system realizacji Programu FIO na lata 2014 – 2020.

Zamknięcie i podsumowanie regionalnych spotkań konsultacyjnych w formie ogólnopolskiej debaty, przedstawienie uwag zgłoszonych poprzez formularz zgłoszeniowy i korespondencję elektroniczną oraz przedstawienie dalszej ścieżki procedowania nad projektem odbędzie się 28 lutego br. w Warszawie, w budynku głównym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Szczegóły można znaleźć na stronie: www.pozytek.gov.pl

Pilskie TKKF