O sytuacji w DPS w Chlebnie po wykryciu zakażeń koronawirusem

Data: 08-10-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

O sytuacji w DPS w Chlebnie po wykryciu zakażeń koronawirusem Komunikat  Starosty Pilskiego o sytuacji epidemicznej w gminach powiatu pilskiego z dnia 7 października 2020 r. w zastępstwie przedstawiła Maria Bratkowska, Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Pile.  

W kraju odnotowano rekord 3003 przypadki zakażenia koronawirusem, w tym w Wielkopolsce 242 przypadki.
W naszych gminach sytuacja przedstawia się następująco: przybyło nam 29 osób z potwierdzonym zakażeniem.
W tym w gminie Łobżenica - 24 osoby, w Pile – 4 osoby, w gminie Miasteczko Krajeńskie – 1.

Warto powiedzieć o zakażeniach na terenie gminy Łobżenica. Zakażenia dotyczą Domu Pomocy Społecznej w Chlebnie: 5 osób z personelu i 19 mieszkanek. Mamy do tego jeszcze 6 osobę zakażoną z personelu.  


Dobrą wiadomością jest, że wszystkie osoby zakażone nie mają ciężkich objawów chorobowych, zaledwie 2 osoby mają lekki stan podgorączkowy, wszyscy czują dobrze.

Przypominamy, że Powiat Pilski pozyskał dodatkowe środki 2,4 mln zł na przeprowadzanie dodatkowych testów w domach pomocy społecznej, okresowo raz w miesiącu. I to właśnie w wyniku przeprowadzenia pierwszej serii testów wcześnie zostało wykryte zakażenie u pierwszego pracownika. Po kolejnych badaniach całego personelu i wszystkich mieszkanek podjęliśmy szybkie działania aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Podjęliśmy następujące środki, przede wszystkim został wprowadzony rotacyjny tryb pracy. Obecnie w trybie rotacyjnym w DPS pracuje 25 osób. Na 10 dni te osoby całodobowo pozostają w tej placówce. Zapewniliśmy im również dyżury psychologów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.

Jesteśmy dobrej myśli, że podjęte przez nas działania będą skuteczne.

Szpital Specjalistyczny w Pile pracuje w pełnym zakresie. Wszyscy pracownicy sukcesywnie są badani na obecność koronawirusa i pracują w pełnym zabezpieczeniu sanitarnym. Z kolei każda osoba wchodząca na teren szpitala zostaje poddana baniu temperatury i wypełnia ankietę epidemiczną.
Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin, a paczki dla pacjentów należy zostawić w portierni, w holu głównym  szpitala.
Szczegóły: www.szpitalpila.pl

Przypominamy, że dysponujemy środkami na pomoc przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym w ramach tarczy antykryzysowej.  
Powiat Pilski pozyskał 55 mln zł. Do tej pory Powiatowy Urząd Pracy wPile wypłacił 32,1 mln zł na pożyczki, na inne instrumenty wsparcia 18,6 mln zł. Do rozdysponowania zostało 4,3 mln zł.    
Zachęcamy do korzystania z pomocy.