Testy na koronawirusa już wkrótce w pilskim szpitalu

Data: 16-07-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Testy na koronawirusa już wkrótce w pilskim szpitalu Komunikat Starosty Pilskiego z 16 lipca 2020 r.
Zgodnie z zapowiedzią komunikaty będą ukazywały się raz w tygodniu w czwartki.

Sytuacja epidemiczna w gminach powiatu pilskiego.
Aktualnie żaden mieszkaniec powiatu pilskiego nie jest zakażony koronawirusem. Od początku epidemii w naszym powiecie 23 trzy osoby na szczęście wyzdrowiały, niestety 3 osoby zmarły. W tej chwili w kwarantannie mamy 132 osoby, w tym 114 osób po przekroczeniu granicy.  
- W tym miejscu wyjaśnienie. Kwarantanna dotyczy osób, które przyjechały do naszego kraju z państw spoza Unii Europejskiej i u nas pracują i mieszkają albo wracają z odległych krajów z wakacji. Osoby wracające z krajów UE nie mają już obowiązku kwarantanny
- tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

W ubiegłym tygodniu Szpital Specjalistyczny w Pile wzbogacił się o aparaturę do wykonywania testów  na obecność COVID – 19.
- Wielkie podziękowania dla Grupy Enea i dla nadleśnictw Regionalnej Dyrkecji Lasów Państowych w Pile za wsparcie finansowe na zakup infrastruktury towarzyszącej niezbędnej do wykonywania testów. Pieniądze na ten cel przekazało również Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe w Pile. Niebawem testy będą już wykonywane - zapewnia starosta.  

Zachowajmy ostrożność
Pamiętajmy o noszeniu maseczek w miejscach publicznych w przestrzeni zamkniętej np. w sklepach, w środkach komunikacji miejskiej. Minimalizują one ryzyko zakażenia.  
Od 17 lipca wchodzą w życie przepisy, które pozwalają np. na uczestnictwo w imprezach plenerowych ponad 150 osób.  Pamiętajmy jednak o tym, że obowiązywać będzie powierzchnia 5 metrów na osobę i 2 metry odległości. Mamy więc pewne poluzowania, ale nadal bądźmy ostrożni i zachowujmy dystans.    

W ostatnim czasie mamy również wiele ostrzeżeń meteorologicznych związanych z występowaniem burz z silnym wiatrem i deszczem. Pamiętajmy, aby zachować ostrożność i przestrzegajmy podstawowych zasad bepieczeństwa: najlepiej nie wychodźmy z domu, jeśli jedziemy samochodem zjedźmy na parking, gdzie nie ma drzew.

Działalność Powiatowego Urzędu Pracy:
Pomoc przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej jest nadal udzielana. Na same pożyczki do 5 tys. zł przyznaliśmy dotąd ponad 31 mln 259 tys. zł. Korzystać z nich obecnie mogą także organizacje pozarządowe, w ciągu minionych dwóch tygodni  wpłynęło 14 takich wniosków. Starosta zachęca stowarzyszenia np. OSP o występowanie o pomoc. 

Pomoc dla szpitala
Dziękujemy za wpłaty na rzecz Szpitala Specjalistycznego w Pile na walkę z koronawirusem na subkonto:
PKO BP nr 61 1020 4027 0000 1402 1600 9568 z dopiskiem COVID-19.
Nadal można dokonywać wpłat.

Zobacz materiał filmowy.