Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
YouTube
BIP

Dzięki podjętym działaniom uniknęliśmy tragedii

Data: 25-05-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Dzięki podjętym działaniom uniknęliśmy tragedii Od kilu dni nie odnotowujemy nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Od początku, w powiecie pilskim, stwierdzono 20 przypadków, co ważne mamy 7 ozdrowieńców. Coraz mniej osób objętych jest kwarantanną. Na dziś jest to 205 osób, z czego 138 to mieszkańcy Piły.

- Dzięki podjętym działaniom w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, udało nam się uniknąć rozwoju ogniska, a nawet zamknięcia całego szpitala. Środki, które podjęliśmy były dość rygorystyczne jak np. zatrzymanie w szpitalu pacjentów i pracowników do czasu otrzymania ich wyników. Było to niewątpliwie uciążliwe, wymagało np. przeorganizowania pracy czy zabezpieczenia posiłków dla tych osób, ale dzięki temu uniknęliśmy tragedii. Otworzyliśmy już wszystkie oddziały w pilskim szpitalu i mam nadzieję, że będzie mógł teraz pracować bez przeszkód – mówi w dzisiejszym komunikacie starosta pilski Eligiusz Komarowski.
 
Dzisiaj nie mamy 100-procentowego wpływu aby uniknąć zakażenia, ale możemy je zminimalizować. Dlatego póki nie jest zniesiony nakaz noszenia maseczek to je nośmy. Szczególnie gdy jesteśmy w szpitalu czy innych miejscach, gdzie znajdują ludzie bardziej podatni na zakażenia.

- Również dzisiaj zwróciłem uwagę redaktorowi naczelnemu jednego z bezpłatnych pism w Pile, że będąc na terenie Szpitala Specjalistycznego
w Pile jest bez maseczki czym naraża nie tylko siebie, ale również innych. Usłyszałem w odpowiedzi, że nie musi nosić maseczki, bo jest w miejscu publicznym, na ulicy! Jego postawa i odpowiedź świadczy o totalnym braku wiedzy, szczególnie u osoby, która często pisze na temat szpitala niepochlebne artykuły, a sama daje przykład niewłaściwego zachowania.
- mówi straosta pilski.

Od dziś wszystkie urzędy powinny być otwarte i bezpośrednio przyjmować interesantów.

- Starostwo Powiatowe przez cały ten czas pracowało, za co składam wielkie podziękowana moim współpracownikom. Prawie wszyscy wzięli sobie do serca słowa ślubowania na pracownika samorządowego, mówiące o służbie społeczeństwu, mieszkańcom i dlatego mogliśmy pracować praktycznie bez ograniczeń – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Jedynym wyjątkiem jest Wydział Komunikacji gdzie ograniczenia jeszcze występują – przy jednym okienku może być tylko jedna osoba, a interesanci muszą czekać na wejście przed budynkiem. Specjalnie dla nich, biorąc pod uwagę pogodę, rozstawiliśmy namiot gdzie mogą się schronić przed deszczem. Aby uniknąć oczekiwania w kolejce zachęcamy do rezerwacji wizyt w Wydziale Komunikacji za pośrednictwem strony: rejestracja.powiat.pila.pl.

***
Powiatowy Urząd Pracy w Pile pracuje bardzo efektywnie i z ogromnym zaangażowaniem. Wydajność jest imponująca, tylko w piątek wypłacono 284 pożyczki. Łącznie do PUP wpłynęło 6058 wniosków o pożyczki. Wypłaconych zostało już 4036 pożyczek na kwotę 20 mln zł. Przedsiębiorcy z powiatu pilskiego złożyli też 531 wniosków o dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz 287 wniosków o dofinansowanie kosztów wynagrodzeń i składek ZUS. Zachęcamy do kontaktu z Urzędem Pracy w Pile. Więcej: pila.praca.gov.pl/Tarcza antykryzysowa.

***
W ostatnim okresie pobrano od mieszkańców powiatu pilskiego blisko 3 tys. wymazów. Między innymi od pracowników i mieszkańców domów pomocy społecznej. Wszystkie dotychczasowe wyniki są negatywne.

***
Przypominamy, że osoby na kwarantannie, w 12 dniu, mogą wykonać testy w pilskim szpitalu. Punkt pobrań wymazów czynny jest codziennie w godz. 9.00-12.00, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod nr 67 2106 679. Punkt tzw. Drive Thru znajduje się w oznakowanym miejscu szpitala, i należy postępować zgodnie z udzielonymi tam instrukcjami. Szczegóły: pacjent.gov.pl.

***
Dziękujemy wszystkim darczyńcom wspierającym nasz Szpital Specjalistyczny w Pile. Jeżeli ktoś z Państwa ma ochotę wesprzeć pilski szpital to czekamy na kolejne dary serca, które można przekazywać na specjalne subkonto: PKO BP nr 61 1020 4027 0000 1402 1600 9568 z dopiskiem COVID-19.

ZOBACZ MATERIAŁ FILMOWY

 
© Copyrights Starostwo Powiatowe w Pile   |   Polityka prywatności
Agencja Interaktywna Sun Group