Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
YouTube
BIP

150 tys. zł na zakup respiratora i ponad 326 tysięcy na środki ochrony i dezynfekcji

Data: 23-03-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

150 tys. zł na zakup respiratora i ponad 326 tysięcy na środki ochrony i dezynfekcji  Radni na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Pile przeznaczyli 150 tys. zł na zakup respiratora dla Szpitala Specjalistycznego w Pile. Do tego Powiat dołożył ponad 326 tys. zł na zakup maseczek, rękawiczek jednorazowych, urządzenia do odkażania karetek i wielu innych środków potrzebnych do walki z epidemią.

Sytuacja epidemiologiczna
23 marca, o godzinie 13.00 żaden z mieszkańców powiatu pilskiego nie był hospitalizowany w związku z podejrzeniem koronawirusa, u żadnego mieszkańca nie potwierdzono zakażenia! To o tyle ważne, że jeszcze w piątek hospitalizowane były 4 osoby, ale ich testy wypadły negatywnie. Kwarantanną objętych było 66 osób, pod nadzorem epidemiologicznym przebywało 237 osób.   
- Sytuacja się trochę ustabilizowała , ale to nie może uśpić naszej czujności, nadal przestrzegajmy rygorów bezpieczeństwa, przede wszystkim higieny, zachowujmy między sobą bezpieczną nawet 2-metrową odległość podczas rozmowy, czy robienia zakupów.  Nie obawiajmy się zwrócić innym uwagi, w końcu chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo – apeluje Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Powiat Pilski w walce z koronawirusem
23 marca odbyła się także sesja nadzwyczajna podczas której zapadły ważne decyzje, mające na celu wzmocnienie naszego poczucia bezpieczeństwa. Jednogłośnie głosami radnych Porozumienia Samorządowego, Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej przekazaliśmy z budżetu powiatu 150 tys. zł na zakup respiratora dla Szpitala Specjalistycznego w Pile.
- Wyszedłem z taką inicjatywą podczas porannego posiedzenia Zarządu Powiatu w Pile, mimo że pilski szpital nie jest dedykowany leczeniu osób zakażonych koronawiruesm. Jednak staramy się wyprzedzać pewne scenariusze. Niezależnie czy będzie konieczność użycia go dla zakażonego pacjenta, takie urządzenie w szpitalu jest potrzebne i na pewno będzie dobrze wykorzystane. Słowa podziękowania dla wszystkich radnych, decyzję tę podjęliśmy jednogłośnie – wyjaśnia starosta.

To nie jedyne wsparcie, jakie otrzymał szpital i pozostałe służby ratownicze. Na środki indywidulanej ochrony i zabezpieczenia przed koronawirusem Powiat Pilski z rezerwy celowej przeznaczył kwotę 326 tys. zł. Zakupiono już choćby urządzenie do dekontaminacji (odkażania karetki), 5000 maseczek jednorazowych, czy 2000 rękawic jednorazowych. W sumie wydano już ponad 100 tys. zł, a dalsze zakupy będą czynione na bieżąco.

Warto przypomnieć, że dodatkowe ponad 90 tys. zł Powiat Pilski otrzymał od Wojewody Wielkopolskiego na zakup m.in. zestawów indywidulanej ochrony biologicznej oraz środków do dezynfekcji dla szpitala w Pile. Zakupy też już zostały poczynione za kwotę blisko 60 tys. zł.  
- Przy tej okazji kieruję wielkie słowa podziękowania dla personelu medycznego szpitala w Pile i Wyrzysku, który jest dzisiaj na pierwszej linii ognia i pracuje w ogromnym stresie w tych ciężkich czasach epidemii – mówi starosta Eligiusz Komarowski.  -  Cenna jest również pomoc gminnych sztabów, które także starają się pomoc mieszkańcom, a przykład akcja w Pile „Zakupy dla seniora” zorganizowana przez pilskich harcerzy i pracowników Prezydenta Piły. Z kolei Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa L-W na klatkach schodowych wywiesiła  ważne informacje dla mieszkańców dotyczące epidemii koronawirusa. Takie akcje są potrzebne, ważne, żeby każdy z nas wnosił własną cegiełkę dla wspólnego dobra.     

Poniżej Komunikat Starosty Pilskigo Eligiusza Komarowskiego z 23.03.2020r.

© Copyrights Starostwo Powiatowe w Pile   |   Polityka prywatności
Agencja Interaktywna Sun Group