140 kilometrów wyremontowanych dróg! To rekord w historii powiatu

Data: 03-04-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

140 kilometrów wyremontowanych dróg! To rekord w historii powiatu Powiat Pilski zarządza ponad 400 km dróg. Ich modernizacja oraz budowa chodników i ścieżek rowerowych to priorytet obecnego Zarządu Powiatu w Pile.

Od 2015 r. Powiat Pilski, sięgając po środki zewnętrzne (programy rządowe, środki unijne, a także przy udziale własnego budżetu), Powiat Pilski zainwestował w remonty i przebudowę infrastruktury drogowej 120 mln zł. Prace te przyspieszyły zwłaszcza po 2018 roku. Obecnie ponad 140 km dróg zostało wyremontowanych, na wielu pozostałych trwają kolejne prace.
- Dobre drogi to bezpieczne drogi. Gwarantują także rozwój gospodarczy i turystyczny regionu - mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Bezpieczeństwo to także oświetlone przejścia dla pieszych. Powiat Pilski zrealizował wiele takich inwestycji na drogach, zwłaszcza przy szkołach, dbając dodatkowo o bezpieczeństwo dzieci i rodziców.

Najważniejsze inwestycje:
W 2018 r. zakończyła się jedna z większych inwestycji na drodze powiatowej Kruszki-Kijaszkowo (ok. 4 km)
- Modernizacja drogi kosztowała 4,4 mln zł. To bardzo ważna inwestycja. Dzięki niej dojazd z miejscowości Wysoka do Łobżenicy skrócił się o ponad 6 km - z 20 km do niecałych 14 km. To duża różnica i udogodnienie dla mieszkańców - mówi Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Niezwykle ważnym remontem była modernizacja w 2019 r. drogi Śmiłowo - Kaczory (5 km).
- Zmodernizowana droga Śmiłowo-Kaczory jest niezwykle ważna dla mieszkańców gminy Kaczory i lokalnego biznesu. Stanowi również skrót między drogami krajowymi nr 10 i 11 – wyjaśnia Emilia Załachowska, członek Zarządu Powiatu w Pile.

Mieszkańcy Gminy Szydłowo oraz Piły od lat czekali na remont drogi powiatowej Piła - Zawada (6 km). Jej remont zaczął się w 2016 r. i zakończył w 2022 r. Była modernizowana w trzech etapach. Łączna wartość inwestycji to ok. 8,2 mln zł. Obecnie, wzdłuż wyremontowanej drogi,  na ul. Kamiennej z Piły do Gladyszewa, wybudowano chodnik z dopuszczeniem ruchu rowerowego na długości 1,3 km.
- Cieszę się, że powstał nowy ciąg pieszo-rowerowy, dzięki któremu piesi i rowerzyści będą bardziej bezpieczni - komentuje Marian Madej, radny Rady Powiatu w Pile.

W latach 2022-2023 miała miejsce modernizacja 20 km dróg w gminach powiatu pilskiego. Remonty odbyły się dzięki wsparciu Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, z którego Powiat Pilski pozyskał 15 mln zł.
W ramach zrealizowanych inwestycji przebudowano m.in. centrum Osieka nad Notecią przy ul. Dworcowej w gminie Wyrzysk. Powstały tu nie tylko nowe drogi, chodniki i parkingi, ale także zrewitalizowano strefę zieleni. To teraz także miejsce rekreacji dla mieszkańców.
- Miejsce to zostało pięknie odnowione i wygląda wspaniale. Długo na to czekaliśmy i cieszę się, że koleżanki i koledzy z Rady Powiatu oraz starosta i cały Zarząd wsłuchali się w potrzeby i oczekiwania mieszkańców – wyznaje Iwona Schulz, radna Rady Powiatu w Pile, mieszkanka Osieka nad Notecią.

Powiat Pilski w 2023 roku zakończył także budowę blisko 2 km odcinka drogi Leżenica-Nowy Dwór w gminie Szydłowo. Była to wcześniej droga gruntowa. Nowa asfaltowa nawierzchnia ułatwia rolnikom dojazd na pola.

W 2023 r. zakończyła się także budowa 5 km odcinka ścieżki rowerowej Ujście-Byszki. O tę inwestycję  mocno zabiegał Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu w Pile, radny Rady Powiatu.
- Nowa ścieżka rowerowa to duża atrakcja turystyczna. Wiele osób jeździ tu na wycieczki, zwłaszcza rodziny z dziećmi. Trasa jest teraz bezpieczna, a dla mnie jako pedagoga bezpieczeństwo dzieci jest sprawą nadrzędną - zapewnia.

Modernizacja infrastruktury drogowej to także budowa wielu kilometrów nowych chodników. Jedną z ważniejszych takich inwestycji była budowa w 2020 r. chodnika z Górki Klasztornej do Wiktorówka o długości 1,5 km.
- Przez minione lata nadrabialiśmy wiele zaległości inwestycyjnych na drogach powiatowych. W minionej kadencji wielkość i liczba remontów była rekordowa, dzięki temu ich stan bardzo znacząco się poprawił  – podsumowuje starosta Eligiusz Komarowski.