Kolejne środki na sprzęt dla Szpitala Specjalistycznego w Pile

Data: 12-12-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Kolejne środki na sprzęt dla Szpitala Specjalistycznego w Pile Kolejne środki pozyskane na rzecz Szpitala Specjalistycznego w Pile. Tym razem aż 886 tysięcy 560 złotych udało się pozyskać z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Łącznie ze środkami Powiatu Pilskiego dało to kwotę 1 miliona 108 tysięcy 200 złotych, dzięki której do długiej listy sprzętu dołączy zestaw laparoskopowy z kamerą na zieleń indocyjaninową.
 
To bardzo ważne urządzenie, które przede wszystkim pozwoli znacznie zwiększyć liczbę wykonywanych zabiegów laparoskopowych, skróci czas pobytu chorych na oddziałach czy zmniejszy zużycie leków.
 
- Wierzę, że dzięki kolejnej inwestycji w Szpitalu Specjalistycznym w Pile standard obsługi pacjentów jeszcze bardziej wzrośnie. Codziennie pracujemy na to, by było lepiej. Nadrabiamy lata zaległości, a środki, które pozyskujemy są rekordowe, co daje ogromną nadzieję na przyszłość - powiedział Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.
 
Te słowa potwierdzają twarde dane. Od 2015 roku, czyli pierwszego pełnego, w którym to bezpartyjne stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe przejęło władzę w Powiecie Pilskim pozyskano łącznie ponad 35 milionów złotych środków zewnętrznych na rzecz Szpitala Specjalistycznego w Pile. Z samego budżetu Powiatu Pilskiego przekazano kwotę ponad 10 mln zł. Poprzednicy z Platformy Obywatelskiej w podobnym okresie przeznaczyli z kolei zaledwie ok. 3,5 mln zł. Warto tu przypomnieć, że przed wyborami obiecali, że na rzecz Szpitala Specjalistycznego w Pile w ciągu 10 lat przeznaczą…100 milionów złotych.
 
Przy okazji przekazania symbolicznego czeku na zakup zestawu laparoskopowego w Szpitalu Specjalistycznym w Pile pojawił się wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, który powiedział:
 
- To kolejna inwestycja, która jest możliwa dzięki dofinansowaniu. A tych dofinansowań w ostatnim czasie było wiele. Ważne jest to, że dzięki niemu będzie zakupiony sprzęt, a badania, które będą mogły być przeprowadzone będą realizowane w szpitalu w Pile. Takiego sprzętu mogą pozazdrościć inne szpitale. Do tej pory taki sprzęt był wykorzystywany praktycznie tylko w placówkach prywatnych.
 
Maciej Mielczarek, ordynator Oddziału Neurochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Pile potwierdził te słowa:

- Do tej pory endoskopia kręgosłupa była domeną bardziej ośrodków prywatnych. By zoperować kręgosłup metodą endoskopową trzeba było udać się do prywatnego szpitala i tam za duże pieniądze wykonać taki zabieg. Cieszę się, że teraz umożliwimy pacjentom wykonywanie takich zabiegów na Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
Sprzęt ma być wykorzystywany także na Oddziale Chirurgicznym. Jego ordynator Maciej Stachowiak powiedział:  
- Jest to sprzęt, który umożliwi nam wykonywanie w sposób bezpieczny i powtarzalny zaawansowanych operacji nowotworów jelita grubego u chorych, którzy tych operacji wymagają. Będą to operacje mało inwazyjne, będą się wiązały z mniejszym bólem, szybszym zdrowiem i mniejszym ryzykiem powikłań.
 
Zapisz się na newsletter