Termomodernizacja budynku Starostwa idzie pełną parą

Data: 13-01-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Termomodernizacja budynku Starostwa idzie pełną parą Mimo zimowej aury sprawnie postępują prace związane z termomodernizacją budynków Starostwa Powiatowego przy alei Niepodległości w Pile.
Termomodernizacja obejmuje częściową wymianę instalacji grzewczej, elektrycznej, okien, ocieplenie dachów, nową elewację, a na budynku głównym (zabytkowym) również odtworzenie i oczyszczenie cegieł.

- Odnowione budynki Starostwa będą stanowić wizytówkę Piły, stolicy powiatu pilskiego. Będą wyglądać nie tylko okazale ale ich termomodernizacja to przede wszystkim duże oszczędności w zużyciu energii cieplnej i elektrycznej, również ze względu na montaż paneli fotowoltaicznych - mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Wartość prac, które mają zakończyć się 30 września br., to 7 mln zł. Środki pochodzą m. in. z preferencyjnej pożyczki JESSICA2 przeznaczonej na realizację przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej w ramach WRPO na lata 2014-2020.

Co ważne zmianie ulega także otoczenie budynków Starostwa. Od strony Wyspy, w ramach II etapu projektu "Eko-Edukacja w Powiecie Pilskim" powstanie strefa rekreacyjno-edukacyjna z wiatami i częściowym pomostem. Dodatkowo w ramach projektu: „Wiedza bez ograniczeń - dostępna całodobowo terenowa stacja ekologiczna dla mieszkańców powiatu pilskiego” powstanie kolejna ścieżka edukacyjna. W jej ramach zamontowano już 5 gablot solarnych na temat odnawialnych źródeł energii. Wartość inwestycji to 145 tys. zł, w tym dofinansowanie, które Powiat Pilski pozyskał z WFOŚiGW w Poznaniu wynosi 87 tys. zł. Z nowej strefy rekreacyjno-edukacyjnej będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.

- Zagospodarowanie terenów zielonych i rekreacyjnych wokół Starostwa znacznie poprawi estetykę centrum miasta i mieszkańcy będą tu mogli miło spędzić czas ponieważ po zakończeniu wszystkich prac będzie to naprawdę piękne miejsce – mówi starosta Eligiusz Komarowski.