Droga do Zawady już wyremontowana! Będzie bezpieczniej

Data: 03-07-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Droga do Zawady już wyremontowana! Będzie bezpieczniej 3 lipca br.,  oficjalnie został oddany do użytku, kolejny, blisko dwukilometrowy odcinek, wyremontowanej drogi z Piły do Zawady. Wartość inwestycji to blisko 2,2 mln zł z czego 60 procent czyli 1,3 mln zł, to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, a 900 tys. zł stanowił udział własny Powiatu Pilskiego.

- Jako Powiat Pilski systematycznie realizujemy zadania poprawiające dostępność komunikacyjną mieszkańców i inwestycja ta jest najlepszym tego przykładem. Była ona długo oczekiwana przez mieszkańców, ze względu na bezpieczeństwo w ruchu drogowym jak i komfort jej użytkowników. Ponadto, jak wiadomo, infrastruktura drogowa jest jednym z ważniejszych elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania miasta, powiatu, regionu oraz rozwoju gospodarczego - powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Remont obejmował odcinek drogi od ul. Kamiennej w Pile w kierunku Zawady, do odcinka który został już przebudowany na terenie gminy Szydłowo, ze środków własnych Powiatu Pilskiego w latach 2016-2018. Teraz droga zyskała nową nawierzchnię i oznakowanie. W tzw. nowej Zawadzie, gdzie znajduje się duże osiedle mieszkaniowe, powstały nowe chodniki z dopuszczonym ruchem rowerowym, bezpieczne zatoki autobusowe oraz przejścia dla pieszych. Remont wykonała firma REDON NAKŁO Spółka z o.o., której była to kolejna inwestycja na drogach Powiatu Pilskiego.

- Realizowaliśmy inwestycję zgodnie z planem, starając się, aby prace były jak najmniej uciążliwe dla kierowców. Dziś chciałbym podziękować wszystkim za wyrozumiałość – powiedział prezes Andrzej Trudziński.

Zwieńczeniem inwestycji byłoby wyremontowanie ul. Kamiennej od skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego. Tu jednak ruch leży po stronie władz miasta Piły.

Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski podsumował sprawy techniczne wykonanej inwestycji i przypomniał, że przebudowany odcinek drogi powiatowej nr 1173P zlokalizowany jest pomiędzy ul. Kamienną w Pile, a odcinkiem tej drogi przebudowanym ze środków własnych Powiatu Pilskiego w latach 2016-2018 (blisko 2 km odcinek) za łączną kwotę 1 018 049,58 zł.
- Jako Powiat Pilski na początku maja zaproponowaliśmy prezydentowi Piły, że przekażemy pół miliona złotych na remont ulicy Kamiennej. Niestety, do tej pory nie otrzymaliśmy ze strony miasta, żadnej odpowiedzi. Przypomnę tylko, że zgodnie z porozumieniem z 2007 roku, Powiat Pilski przeznacza na zadania drogowe w mieście Piła, 2 miliony złotych (milion na inwestycje i milion na remonty).

Droga Piła – Zawada została zrealizowana przy wsparciu środków z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

- Jest to jeden z fundamentalnych programów rządu Prawa i Sprawiedliwości i stanowi on ogromne wsparcie dla samorządów, które dzięki temu mogą remontować i budować lokalne drogi. Gratuluję Panu Staroście oraz całemu jego zespołowi, dobrze przygotowanych wniosków i skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych – powiedziała Marta Kubiak, posłanka na Sejm RP.

- Dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych do gmin i powiatów trafiły już ogromne środki i wiele inwestycji udało się już zrealizować. Teraz, również dzięki inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, samorządy otrzymują wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej. Tylko do gmin z powiatu pilskiego trafi blisko 4 miliony złotych – dodaje Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP.

- Gratuluję tej inwestycji Panom Starostom i całemu Zarządowi Powiatu w Pile, ale przede wszystkim mieszkańcom Piły oraz gminy Szydłowo. Życzę, kolejnych inwestycji przy wsparciu Funduszu Dróg Samorządowych – powiedział Adam Bogrycewicz, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

fot. Robert Judycki