Nowy, zmodernizowany SOR już przyjmuje pacjentów!

Data: 19-12-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Nowy, zmodernizowany SOR już przyjmuje pacjentów! 21 stanowisk dla pacjentów, więcej łóżek do wstępnej intensywnej opieki medycznej, nowy sprzęt, do tego nowa rampa dla karetek, osobny pokój do rejestracji pacjentów, pokój oczekiwań dla rodzin - tak wygląda obecnie  zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. To zupełnie inny oddział, niż był dotąd.
Jego otwarcie miało miejsce w środę, 19 grudnia. Remont trwał 10 miesięcy, a wartość przebudowy nowego oddziału to ponad 8 mln złotych. Jednak blisko 6 mln zł szpital pozyskał z funduszy unijnych. Wkład własny wyniósł około 2 mln 81 tys. zł.
- Mamy teraz kolejny nowoczesny oddział na miarę XXI wieku, z doskonałą kadrą, gdzie pacjenci mogą liczyć na fachową pomoc. A trafiają tu pacjenci z całego regionu północnej Wielkopolski, bowiem 50 procent z nich stanowią jedynie pacjenci z powiatu pilskiego. Dziękuję za wsparcie pilskim parlamentarzystom, Wojewodzie Wielkopolskiemu Zbigniewowi Hoffmannowi, kadrze szpitala, wszystkim, którzy zaangażowali się w przebudowę tego oddziału. Zresztą od trzech lat ta współpraca układa się znakomicie, a w szpitalu czynione są ogromne inwestycje. Największe w jego 30-letniej historii. Robimy bowiem wszystko, by mieszkańcy powiatu pilskiego mieli zapewnioną opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Na otwarciu oddziału gościli również pilscy parlamentarzyści: Marta Kubiak, Marcin Porzucek, Grzegorz Piechowiak, gościł również Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman.
Wszyscy zapewnili, że w miarę możliwości dalej będą zabiegać o pomoc dla pilskiego szpitala. A poseł Grzegorz Piechowiak przypomniał, że przecież niedawno otwarto na oddziale kardiologicznym nową pracownię elektrofizjologii, a kilka miesięcy temu wyremontowany oddział nefrologii z nową stacją dializ.
Rafał Szuca, dyrektor szpitala również przyznał, że tak dużych inwestycji w szpitalu dotąd nie było.
- Długo czekaliśmy na ten remont, zawsze coś stało na przeszkodzie, przede wszystkim brak pieniędzy. Tym razem się udało. A jest to jeden z najważniejszych oddziałów. Rocznie do naszego szpitala trafia 50 tysięcy osób, a połowa z nich właśnie na SOR. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomogli – powiedział. 
Ordynator  SOR Krzysztof Jarzyński przyznał, że po remoncie oddział nie tylko może zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentów, ale przede wszystkim zapewnić im lepszą opiekę.   
- Mamy więcej stanowisk w obszarze „czerwonym” dokąd trafiają pacjenci w stanie zagrożenia życia, mamy więcej stanowisk w obszarze „żółtym” na sali badań i obserwacyjnej. Nasze warunki pracy też się znacznie polepszyły.
Szpitalny Oddział Ratunkowy, po gruntownym remoncie, już przyjmuje pacjentów.

Przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Specjalistycznym w Pile wraz z podjazdem dla karetek oraz doposażeniem w sprzęt medyczny
Wartość: 8 022 637,15 zł
Kwota dotacji: 5 941 874,73 zł   
W ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia. Działanie 9.1 Infrastruktura ratownictwa medycznego w zakresie wsparcia istniejących Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk wstępnej intensywnej terapii (roboty budowlane i doposażenie). Umowę na dofinasowanie podpisano 8 grudnia 2017 r.
Wkład własny szpitala:  2 080 762,42 zł

Prace zewnętrzne objęły: remont rampy i drogi dojazdowej do SOR.
Ważnym elementem było rozdzielenie wejść zewnętrznych i rozdzielenie pacjentów: osobne wejście jest dla osób samodzielnie dojeżdżających na SOR, osobne dla karetek. Dotąd pod wiatą mieściły się 2 ambulanse, po przebudowie rampy mieści się 6.  
Pomieszczenie, w którym odbywa się rejestracja pacjentów łączy się z obszarem „zielonym”, gdzie znajdują się gabinety lekarskie w tym POZ oraz pokój zabawowy dla dzieci.
W obszarze „żółtym” zwiększyła się liczba stanowisk dla pacjentów. W sali obserwacyjnej dotąd znajdowały się 4 łóżka, teraz jest ich 6. Z kolei w sali konsultacyjnej powstało 8 osobnych boksów do badań pacjentów.   
Na obszarze czerwonym, dokąd trafiają osoby w stanie zagrożenia życia, znajdują się sale: intensywnego nadzoru, restytucyjno-zabiegowa, wstępnej intensywnej terapii. Obecnie jest tu łącznie 8 stanowisk dla pacjentów, wcześniej były 4.  
Tu również powstał pokój dla rodzin oczekujących na swoich bliskich. 
Wszystkie pomieszczenia są teraz klimatyzowane i jonizowane.  Prace wykonała firma Usługi Ogólnobudowlane ,,KOSBUD’’ Michał Kosmowski z  Uścikowa k/Obornik Wlkp.