Nowy dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile Grzegorz Sieńczewski przedstawił pierwsze swoje działania w szpitalu oraz cele, do których będzie zmierzał. Przedstawił także kandydata na dyrektora do spraw lecznictwa, którym został lekarz Piotr Zawacki. - Chciałbym przypomnieć, że w szpitalu stanowisko to nie było obsadzone od lutego 2022 roku. Dopiero po ponad 1,5 roku, w listopadzie 2023 r. bez powodzenia zorganizowano pierwszy konkurs, potem kolejny w sierpniu i we wrześniu tego roku, także bez efektów. Dlatego cieszę się, że mamy to za sobą – mówi
Rafał Zdzierela, starosta pilski.
Piotr Zawacki to chirurg dziecięcy ze specjalnością chirurga onkologii. Od 1988 roku pracował w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, dwa lata temu zrezygnował z pracy w szpitalu, okazjonalnie pełni tu tylko dyżury. Obecnie posiada własną placówkę.
-
Pan doktor Piotr Zawacki to doświadczony lekarz. Dla mnie to bardzo ważne, że jest chirurgiem, bo sercem każdego szpitala jest blok operacyjny i chirurgia - zapewnia
dyrektor Grzegorz Sieńczewski.
Dyrektor wyraził zdziwienie, że tak dużą placówką, od tak długiego czasu, zarządzała tylko jedna osoba, nie mająca przecież wykształcenia medycznego. W przyszłym tygodniu kandydata na dyrektora do spraw medycznych szpitala będzie opiniować komisja konkursowa.
Nowy dyrektor zapoznał się już z personelem i najważniejszymi problemami szpitala. Bez wątpienia nastąpiła już spora zmiana w sposobie zarządzania.
- Chciałbym podkreślić, że pracuje w nim znakomita kadra, zarówno personel medyczny, jak i administracyjny. Ogromną bolączką jest jednak brak komunikacji. Odprawy dyrektora z ordynatorami nie było na przykład od wielu miesięcy – dodaje
Grzegorz Sieńczewski. Główne problemy szpitala, które należy natychmiast rozwiązać, to funkcjonowanie Oddziału Chirurgii i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, które borykają się z brakiem kadry.
- Ogromnym wyzwaniem jest pozyskanie personelu i budowanie na nowo zaufania. Jest to trudne zadanie, ale niezbędne, aby szpital funkcjonował - tłumaczy dyrektor.
Kolejnym kierunkiem działania będzie otwarcie szpitala na mieszkańców, na szerokie badania profilaktyczne, na współpracę w władzami Miasta Piły i Powiatu Pilskiego, angażowanie się we wspólne wydarzenia prozdrowotne.
Najbliższym celem będzie także współpraca z Uniwersytetem Adama Mickiewicza i rozwój kierunku lekarskiego w Pile oraz dążenie do przekształcenia szpitala specjalistycznego w szpital kliniczny.