Powiatowe Święto Plonów: tradycyjne, kolorowe i radosne

Data: 12-09-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiatowe Święto Plonów: tradycyjne, kolorowe i radosne

Dożynki Powiatowe oraz Festiwal Smaki Gmin Powiatu Pilskiego, które odbyły się w minioną niedzielę na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile, zjednoczyły mieszkańców wszystkich dziewięciu gmin powiatu pilskiego. Było uroczyście, kolorowo i radośnie. Mieszkańcy mieli okazję podziwiać piękne wieńce dożynkowe, obrzędy, tradycyjne stroje i uczcić rolnicze święto wspólną zabawą.

Organizatorem i gospodarzem Powiatowego Święta Plonów był starosta pilski Eligiusz Komarowski.

- Dożynki to piękne święto, mocno zakorzenione w polskiej tradycji. To święto nas wszystkich, bo wszyscy korzystamy z owoców ciężkiej pracy rolników, działkowców, sadowników, pszczelarzy, producentów żywności. Dzisiaj jest okazja, aby Wam wszystkim podziękować – mówił starosta podczas powitania uczestników dożynek.

Zanim jednak na stadionie rozpoczęły się tradycyjne obrzędy w kościele pw. Świętej Rodziny w Pile odbyła się Dożynkowa Msza dziękczynna. Świątynia została pięknie udekorowana, a przed kościołem ustawiono gminne wieńce dożynkowe, gdzie zostały poświęcone. Piłę reprezentował pięknie skomponowany wieniec z owoców, warzyw i kwiatów,  przygotowany przez Zarząd Okręgowy PZD.

Podczas mszy obecne były poczty sztandarowe organizacji i związków rolniczych, szkół, leśników, Policji, Ochotniczych Straży Pożarnych. Licznie uczestniczyli w niej przybyli gospodarze, parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy Piły. Homilię wygłosił ks. proboszcz Kazimierz Chudzicki rozpoczynając ją od pamiętnych słów, które do rolników wygłosił św. Jan Paweł II:

Wam w szczególny sposób powierzył Stwórca wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie, by były dla wszystkich pokarmem. Rodzi ta ziemia "cierń i oset", ale dzięki waszej pracy ma rodzić pokarm, ma przynosić chleb dla człowieka. to jest szczególnym źródłem godności pracy na roli. Waszej godności”.

Podczas mszy poświęcone zostały dary i chleb, które do ołtarza ponieśli starościna dożynek Dorota Hutek, sołtys wsi Rzadkowo w gminie Kaczory oraz starosta dożynek Franciszek Kapeja, sołtys wsi Wiktorówko w gminie Łobżenica. Oprawę mszy uświetnił Chór Akademii Nauk Stosowanych w Pile pod dyrekcją Karola Urbanka.

Po mszy świętej barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta na stadion. Uczestników brawami przywitali oczekujący tu mieszkańcy oraz sygnaliści myśliwscy z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Stadion także tonął w kolorowych barwach: tradycyjne witacze, pięknie przystrojona kwiatami scena, udekorowane stoiska każdej z gmin, w tym pilskich działkowców, a także leśników, związku łowieckiego, pszczelarzy oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Wszystko robiło niesamowite wrażenie. Dożynkom towarzyszył Festiwal Smaków i degustacje przepysznych regionalnych potraw. Dzieci licznie korzystały z dmuchanych zamków.

Niezwykle pięknie wyglądał obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Krajna. Bochenki chleba zostały przekazane starostom dożynek oraz gospodarzom uroczystości, którzy podzieli się nimi z mieszkańcami.

- Chleb to symbol udanych plonów i pomyślności, życzę, aby nigdy nikomu go nie zabrakło. Dziękuję wszystkim za przybycie, wszystkim reprezentacjom gmin, wójtom, burmistrzom, paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, wszystkim, którzy zorganizowali te przepiękne stoiska i włączyli się w organizację dożynek, to nasze wspólne święto, mieszkańców wszystkich dziewięciu gmin powiatu pilskiego – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Podczas dożynek odbył się także rodzinny pojedynek siłaczy przygotowany przez Grzegorza Peksę, a na scenie zaprezentowali się: zespół Osieczanki z Osieka nad Notecią, Ewa Kryza, zespół Mikesh, a na koniec zespół Skaner. Koncerty zakończyły się wspólną zabawą poprowadzoną przez Krzysztofa Belaka. Tańcom nie było końca…

Rozstrzygnięto też dożynkowe konkursy, w których nagrody wręczali starosta Eligiusz Komarowski, Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu, Emilia Załachowska, członek Zarządu Powiatu, radni: Magdalena Zgiep-Porzucek, Iwona Schulz, Ewa Ramusiewicz, Zdzisława Bosak-Kawa, Monika Kubiak – Majewska, Krzysztof Pabich i Przemysław Pochylski oraz radna Miasta Piły Emilia Piechocka.

WYNIKI KONKURSÓW

Powiatowy Konkurs Wieńców Dożynkowych:

I miejsce – Gmina Łobżenica

II miejsce – Gmina Szydłowo

III miejsce – Gmina Ujście

Powiatowy Konkurs na Najpiękniejszy Kosz Dożynkowy, dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych:

I miejsce - ROD HUTA SZKŁA w Ujściu

II miejsce - ROD POLAM w Pile

III miejsce – ROD POD SŁONECZNIKIEM w Wyrzysku

Festiwal Smaki Gmin Powiatu Pilskiego:

I miejsce - KGW „Ujścianki”, gm. Ujście

II miejsce - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. M. Drzymały w Brzostowie, gm. Miasteczko Krajeńskie