Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023

Data: 01-09-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023  1 września w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Pilski zainaugurowano nowy rok szkolny.
Naukę rozpoczęło 5895 uczniów (o ponad 350 więcej niż rok temu), w tym 1960 w pierwszych klasach. Powiat Pilski prowadzi łączne 15 szkół i placówek oświatowych, w których 1 września pracę rozpoczęło 687 nauczycieli oraz 192 pracowników administracji i obsługi.

Powiatowa inauguracja roku szkolnego odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA w Pile. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele Zarządu Powiatu w Pile: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile i Marek Kamiński oraz radni Rady Powiatu: Teresa Strzelecka, Zdzisława Bosak-Kawa, Monika Kubiak - Majewska i radna Rady Miasta Piły Emilia Piechocka.

Udanego roku szkolnego życzył wszystkim Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
- Szkoły i placówki Powiatu Pilskiego są dobrze przygotowane do nowego roku szkolnego. Od lat robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki pracy dla nauczycieli, a uczniom stworzyć jak najlepsze warunki do nauki i osobistego rozwoju. Życzę Wam wszystkim wielu sukcesów. Powodzenia! – powiedział starosta.

INWESTYCJE W OŚWIATĘ:
Warto podkreślić, że szkoły powiatu pilskiego w ciągu minionych 7 lat  przeszły ogromną metamorfozę. Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków unijnych i rządowych wartość inwestycji i realizowanych programów edukacyjnych sięgnęła 80 mln zł!

Powiat Pilski wybudował nowe boiska, dwie hale sportowe, odbudował Stadion Powiatowy przy Okrzei, w szkołach utworzył nowe pracownie dydaktyczne i nowocześnie wyposażył już istniejące. Zainwestowano także w kursy i szkolenia dla kadry i dodatkowe zajęcia dla uczniów podnoszące kompetencje. Co bardzo ważne uruchomiono nowe kierunki nauczania, aby na bieżąco dostosowywać ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy. Postawiono na rozwój szkolnictwa zawodowego, w tym m. in. informatyki, uruchomiono oddziały klas mundurowych z elitarnym CYBER MIL Z KLASĄ w Zespole Szkół Technicznych w Ple, w ramach programu MON.
Dzięki pozyskanym środkom młodzież uczestniczy w wielu projektach edukacyjnych także za granicą np. Erasmus +, poznaje języki obce, uczy się zawodu, zwiedza świat.

Na tym nie koniec. Obecnie Powiat Pilski realizuje największa inwestycje oświatową - budowę Powiatowego Centrum Innowacji Technologicznych przy ul. Ceglanej w Pile, na którą pozyskał rekordowe w historii Powiatu Pilskiego unijne dofinansowane blisko 24 mln zł. Będzie to wyjątkowa placówka nawet w skali kraju, służąca do praktycznej nauki wielu zawodów.

W tym roku szkolnym zrealizowane będą kolejne inwestycje i programy podnoszące kompetencje nauczycieli i uczniów. Wartość pozyskanych na te zadana środków unijnych to 2 mln zł.

Skorzysta z nich aż 6 placówek: Zespól Szkół Gastronomicznych, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Budowlanych w Pile, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pile, CKZiU w Wyrzysku oraz Zespół Szkół w Łobżenicy. Urządzone będą kolejne nowoczesne pracownie, nauczyciele skorzystają z ze szkoleń, a uczniowie z dodatkowych zajęć.