PWSZ w Wałczu nowy partner "CYBER.MIL z Klasą” w ZST w Pile

Data: 10-02-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

PWSZ w Wałczu nowy partner "CYBER.MIL z Klasą” w ZST w Pile W Starostwie Powiatowym w Pile 9 lutego 2021 roku podpisano list intencyjny  między Państwową Wyższą Szkoła Zawodową w Wałczu, a Zespołem Szkół Technicznych w Pile o deklaracji współpracy w kształceniu zawodowym uczniów nowej elitarnej klasy „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”.

Pilski "mechanik" znalazł się w elitarnym gronie 16 szkół z całego kraju, która będzie realizowała pogram Ministerstwa Obrony Narodowej "CYBER. MIL z Klasą". Program zakłada naukę m.in.: kryptografii, cyberbezpieczeństwa, zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. Uczniowie zdobędą wiedzę na temat współczesnych zagrożeń cyfrowych, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.
- Celem tego programu jest wykształcenie na poziomie szkoły średniej wysokiej klasy specjalistów, którzy po ukończeniu kolejnych etapów edukacji, w przyszłości będą mogli zasilić kadry nie tylko instytucji wojskowych, ale również jednostek administracji publicznej, firm prywatnych odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo - tłumaczy  Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

W imieniu PWSZ w Wałczu list podpisali: rektor dr Dariusz Skalski, prorektor dr Kamila Trojanowska, w imieniu Zespołu Szkół Technicznych – dyrektor Daria Szostak. List intencyjny podpisał również Eligiusz Komarowski, starosta pilski. W wydarzeniu uczestniczyli: poseł Marta Kubiak oraz Bogusław Kaczmarek, specjalista ds. przygotowania technicznego w Zespole Szkół Technicznych w Pile.

W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne.
- Celem podpisania listu jest podjęcie współpracy z PWSZ w Wałczu w zakresie praktycznej nauki przedmiotów w obszarze  cyberbezpieczeństwa. Wkrótce podpiszemy już porozumienie o współpracy. Nasi uczniowie będą w praktyce uczyć się trudnych umiejętności w dobrze wyposażonych laboratoriach PWSZ w Wałczu – mówi Daria Szostak, dyrektor ZST w Pile.

Nabór już na nowy rok szkolny 2021/2022.

Przypomnijmy, że to kolejna umowa w ramach utworzenia w Zespole Szkół Technicznych klasy o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. W lipcu  2020 r. w Starostwie Powiatowym w Pile podpisano porozumienie o współpracy z Regionalnym Centrum Informatyki Bydgoszcz, które zostało patronem nowej klasy, udzieli merytoryczno-organizacyjnej i logistycznej pomocy oraz zadba o właściwy poziom merytoryczny zajęć.
Więcej na ten temat TUTAJ