Zdrowe serce bije dłużej

Data: 08-04-2013    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Zdrowe serce bije dłużej

Dzięki zaangażowaniu pracowników Starostwa Powiatowego oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Pile, przy wsparciu wielu innych ludzi dobrej woli, odbyła się w piątek XV Konferencja Promocji Zdrowia, której tym razem przyświecało hasło „Zdrowe bicie serca”. W związku z tym podczas spotkania, zorganizowanego jak zwykle w pilskim Starostwie,  dużo czasu poświęcono problemom związanym z nadciśnieniem i innymi chorobami układu krążenia. Mowa była również o wpływie stresu na zdrowie człowieka oraz o zaletach turystyki leśnej. Licznie zebrani goście mogli bezpłatnie dokonać pomiarów ciśnienia oraz zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Ciekawym urozmaiceniem spotkania okazał się również konkurs wiedzy dla uczestników konferencji.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Hasłem tegorocznej kampanii jest Healthy Heart Beat – zdrowe bicie serca, zdrowe ciśnienie krwi.

Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Sprawia ono, że mięsień sercowy pracuje ciężej niż powinno, co w dłuższym czasie skutkuje jego osłabieniem. Im wyższe ciśnienie tętnicze krwi, tym większe ryzyko wystąpienia zawałów serca lub udarów mózgu. Ryzyko wystąpienia tych powikłań wzrasta w obecności innych czynników: cukrzycy czy niezdrowego stylu życia (nadwaga lub otyłość, niezdrowa dieta, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej). W niektórych przypadkach podwyższona wartość ciśnienia jest uzależniona od czynników genetycznych.

Ciśnienie krwi ma również tendencję do zwiększania się wraz z wiekiem. Z aktualnych badań epidemiologicznych wynika, że co drugi, trzeci Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi. Tylko ok. 30-50% osób zdaje sobie z tego sprawę, a prawie połowa, wiedząc o nadciśnieniu, nie leczy go lub robi to nieskutecznie. Jedynie u niewielkiego odsetka chorych nadciśnienie jest dobrze kontrolowane. Wysokiemu ciśnieniu krwi można jednak zapobiegać.

O wysokim lub podwyższonym ciśnieniu krwi, czyli o nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, gdy ciśnienie tętnicze w kilkakrotnych pomiarach przekracza wartości uznane za prawidłowe. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia wartość ciśnienia krwi na poziomie 140/90 mmHg stanowi granicę między ciśnieniem prawidłowym (norma: < 130/85 mmHg) a podwyższonym. Nadciśnienie tętnicze oznacza wzrost wartości ciśnienia ponad 140/90 mmHg niezależnie od wieku pacjenta, potwierdzone kilkoma pomiarami. Najnowsza klasyfikacja wprowadza także wartość ciśnienia optymalnego, tj. 120/80 mmHg.

Najważniejsze informacje:

• Zawały serca i udary mózgu są głównymi przyczynami zgonów na całym świecie. Możesz im jednak zapobiec.
  • Palenie tytoniu, niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej są głównymi czynnikami ryzyka wystąpienia zawałów serca i udarów mózgu.
  • Rzucając palenie, zmniejszasz ryzyko zawałów serca lub udarów mózgu już od pierwszego dnia zaprzestania palenia. Ogranicz również spożycie alkoholu.
  • Zwiększając swoją aktywność fizyczną trwającą co najmniej 30 minut dziennie, możesz zmniejszyć ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Wypoczywaj aktywnie.
  • Jedząc co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie, ograniczając spożywanie soli oraz zmniejszając ilość tłuszczu w diecie również możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału i udaru.
  • Wysokie ciśnienie krwi często nie daje żadnych objawów, ale może wywołać nagły udar mózgu lub zawał serca. Dlatego kontroluj swoje ciśnienie krwi regularnie. Pomiar jest szybki i bezbolesny.
  • Cukrzyca zwiększa ryzyko ataku serca i udaru mózgu. Jeśli chorujesz na cukrzycę, kontroluj swoje ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, aby zmniejszyć to ryzyko.
  • Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Aby utrzymać prawidłową masę ciała, utrzymaj umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną i odżywiaj się zdrowo.
  • Zawały serca i udary mózgu pojawiają się nagle i mogą być śmiertelne, jeśli nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc lekarska.
  • Unikaj stresu.

Jeśli przestrzegasz tych wszystkich rzeczy i mimo to twoje ciśnienie nadal jest wysokie, twój lekarz może przepisać ci leki. Farmakoterapia pomaga obniżyć ciśnienie krwi i utrzymać je na prawidłowym poziomie. Systematyczne i dokładne pomiary ciśnienia krwi zapewniają osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze poczucie bezpieczeństwa. Regularnie kontrolując nadciśnienie, wspomagasz jego leczenie.

Fragmenty raportu Światowej Organizacji Zdrowia