Jak czytać książki?

Data: 04-04-2013    Drukuj     UdostÄ™pnij     UdostÄ™pnij

Jak czytać książki?

Wydaje siÄ™, że każdy z nas zna odpowiedź na tak zadane pytanie. Otóż sprawa nie jest wcale oczywista. UdowadniajÄ… to twórcy zwiÄ…zani z „liberaturÄ…” – nowoczesnÄ… formÄ… literatury, polegajÄ…cÄ… na przekazie treÅ›ci nie tylko za poÅ›rednictwem sÅ‚ów, ale również przy użyciu innych sposobów wyrazu: choćby grafiki, czy formy książki. Od niedawna Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile proponuje czytelnikom wyprawÄ™ w ten wciąż maÅ‚o znany skrawek artystycznej dziaÅ‚alnoÅ›ci. Do 15 kwietnia w wypożyczalni przy ul. Buczka 14 można przyglÄ…dać siÄ™ wystawie pod nazwÄ…: „Liberatura – szwedzki stóÅ‚ – uwolnione książki”.

 



Zainteresowani znajdÄ… tam dzieÅ‚a sporzÄ…dzone z kartek pocztowych, wykonane z pasków papieru, jak również wiersz wÅ‚ożony w butelkÄ™. - Każda z tych książek ma swój wÅ‚asny, niepowtarzalny wyglÄ…d, niekiedy daleko wykraczajÄ…cy poza stereotypowe wyobrażenia – mówiÅ‚a podczas wernisażu Katarzyna Bazarnik, gość specjalny, teoretyk literatury z Krakowa i wspóÅ‚autorka książek liberackich. 

Jak informuje Iwona Belter, wicedyrektor Biblioteki, termin „liberatura” zostaÅ‚ wymyÅ›lony przez Zenona Fajfera w jego eseju – manifeÅ›cie: ,,Aneks do sÅ‚ownika terminów literackich”. Samo sÅ‚owo „liber” po Å‚aciÅ„sku oznacza nie tylko „książka”, ale także „wolny”. Warto zatem na choćby na chwilÄ™ uwolnić siÄ™ od tradycyjnego spojrzenia na sÅ‚owo pisane. 

Zapisz siÄ™ na newsletter