Życzenia dla kolejarzy i pracowników kolei

Data: 25-11-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Życzenia dla kolejarzy i pracowników kolei  Wszystkim kolejarzom i pracownikom kolei w dniu ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia.

Piła ma ogromne tradycje kolejarskie. Budowę pierwszej linii kolejowej rozpoczęto pod pruskim zaborem w 1848 roku. Stanowiła część wielkiej magistrali kolejowej - Królewsko - Pruskiej Kolei Wschodniej, która w roku 1867 połączyła Berlin z Królewcem, stając się znaczącym węzłem kolejowym we wschodniej części Niemiec.

Po II wojnie światowej tradycje kolejarskie były kontynuowane, rozwinął się także przemysł kolejowy w byłych już Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, a kolejarze stanowili silną grupę zawodową w mieście.

Dzisiaj Piła jest węzłem kolejowym, w którym spotyka się sześć linii kolejowych, w tym z południa na północ, nad morze.
Warta odnotowania jest modernizacja w latach 2014-2015 dworca głównego, który został nie tylko unowocześniony, ale przywrócono mu dawny piękny wizerunek.

Choć ruch pasażerski i transportowy jest już dzisiaj mniejszy kolej stawia na unowocześnianie taboru i jakość transportu.
Powiatową atrakcją turystyczna jest zabytkowa kolejka wąskotorowa w Białośliwiu prowadzona przez Towarzystwo Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu.