Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża

Data: 17-11-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża 22 listopada rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK w Polsce. Potrwają do 26 listopada.
- To ważne święto, bo krew jest cennym darem życia, a ludziom, którzy się nią dzielą należą się ogromne słowa podziękowania – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Powiat Pilski od lat współpracuje z Oddziałem Rejonowym PCK w Pile włączając się w akcje poboru krwi, jednocześnie promując ideę honorowego krwiodawstwa. W 2018 r. razem z PCK zorganizował  niezwykle ważną akcję - mobilną zbiórkę krwi, pod hasłem „Krwiodawstwo nie ma wakacji”. Przez kilka miesięcy w różnych miejscach Piły i powiatu pilskiego odbywały się zbiórki krwi, również pod Starostwem Powiatowym w Pile.

W 2017 r. Powiat Pilski dołączył do akcji bicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi w ciągu jednego dnia. W Młodzieżowym Domu Kultury Iskra w Pile krew oddało aż 266 osób, najwięcej ze wszystkich 3 punktów, jakie wtedy były zorganizowane w Pile.
Nigdzie jednak dawców nie zabrakło, krew oddały 524 osoby dzięki którym zebrano 229 litrów i 179 mililitrów krwi, a rekord został pobity.
Również uczniowie naszych szkół średnich aktywnie włączają się w akcje organizowane przez PCK, w wielu działają kluby honorowych krwiodawców.

Mirosław Welc, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Pile co roku dziękuje krwiodawcom i wręcza im honorowe odznaki, wyróżnienia i medale.
W 2018 r. Powiat Pilski również został wyróżniony otrzymując Medal 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK.
Medal odebrał Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, który wręczył podziękowania dyrektorom i uczniom szkół średnich, biorącym udział w XV edycji Turnieju Krwiodawstwa „Młoda krew ratuje życie”, jednej z wielu  akcji organizowanych przez Odział Rejonowy PCK w Pile.
Podkreślił wtedy również wagę honorowego krwiodawstwa:
- Krwi nie można wyprodukować. Dlatego tak ważna jest Wasza bezinteresowna pomoc. Dzielicie się cennym darem życia z ludźmi będącymi  w potrzebie. Taka postawa jest godna największych słów uznania. Oby Wasze grono było coraz liczniejsze - powiedział.

W tym roku z powodu pandemii akcje poboru zostały zawieszone. Ale krew można oddać w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, znajdującym się w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, przy ul. Rydygiera 1. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku, rejestracja w godz. 7.30-10.30, tel. 67 21 06 495.

Zdjęcia archiwalne Powiatu Pilskiego z akcji poboru krwi